06.07.2020
PL EN
30.03.2019 aktualizacja 01.04.2019
Szymon Zdziebłowski
Szymon Zdziebłowski

Naukowiec: badania mózgu mogą się przyczynić do rewolucji w psychiatrii

Dzięki badaniom mózgu za pomocą bardzo zaawansowanej technologicznie aparatury istnieje duża szansa na rewolucję w psychiatrii. O nowych trendach w badaniu mózgu opowiada PAP prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego UMK w Toruniu.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzisław Duch, mózg jest najbardziej złożonym obiektem w znanym nam wszechświecie. "Zawiera prawie 100 miliardów neuronów i 100 000 miliardów połączeń. To jest niesłychanie dużo i w tych połączeniach, i w tej strukturze mózgu, zawarta jest informacja o tym, jaki jest świat i co można w tym świecie zrobić, jak go postrzegać i rozumieć" - dodał.

Naukowiec wskazał kilka aktualnych trendów w badaniach nad mózgiem. "To, co w tej chwili robimy, to poszukiwanie funkcjonalnych zależności pomiędzy strukturami mózgu za pomocą bardzo skomplikowanych urządzeń, takich jak rezonans magnetyczny. Z ich pomocą jesteśmy w stanie dostrzec, które obszary mózgu ze sobą współpracują, jak przesyłają informacje między sobą. Jest duża szansa, że część z tych badań spowoduje, że wkrótce dojdzie do rewolucji w psychiatrii" - powiedział. Naukowcy coraz lepiej rozumieją bowiem, co powoduje poszczególne zaburzenia przepływu informacji w mózgu i gdzie mają one miejsce - podkreślił.

Według niego jednym z ważnych trendów w badaniach światowych jest próba opisu tego, jak działa mózg - od zupełnych podstaw, czyli od poziomu genetyki oraz budowy komórek. "Chcemy poznać, jak komórki ze sobą współpracują i jak ta współpraca następnie powoduje, że my coś rozumiemy, postrzegamy, przetwarzamy" - opowiadał.

Drugi trend to badanie bioelektrycznej aktywności mózgu. "Ona jest związana z tym, że różne neurony, czy różne obszary mózgu wzajemnie przesyłają do siebie informacje, więc chcemy zobaczyć, jak są ze sobą połączone" - powiedział. Dodał, że bardzo rozwinęła się nowa gałąź wiedzy - konektomika. Zajmuje się ona badaniem tego, w jaki sposób mózg jest połączony i jak jest przesyłana informacja w jego wnętrzu.

Prof. Duch przyznał, że jeszcze kilka lat temu miał w czasie badania mózgu "poczucie pewnej tajemnicy". "Takiej, że wiele rzeczy nie rozumiemy. Ale teraz trudno mi znaleźć taką sytuację eksperymentalną, dla której nie znalazłbym przynajmniej modelu jej wyjaśnienia takiego, który tłumaczyłby na przykład nietypowe zachowanie" - zaznaczył.

"Z jednej strony jest nadal wiele rzeczy, których nie rozumiemy, np. jak działa pamięć czy różnego rodzaju procesy poznawcze. Z drugiej strony stworzyliśmy modele prawie wszystkich takich procesów, czyli możemy sobie wyobrazić, jak one przebiegają" - mówił prof. Duch.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ksk/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020