06.07.2020
PL EN
31.03.2019 aktualizacja 31.03.2019

Polski ekspert we francuskim zespole badań nad terroryzmem

Police, 19.10.2016. Ćwiczenia antyrerrorystyczne w szkole im. Ignacego Łukasiewicza w Policach (kru) PAP/Marcin Bielecki Police, 19.10.2016. Ćwiczenia antyrerrorystyczne w szkole im. Ignacego Łukasiewicza w Policach (kru) PAP/Marcin Bielecki

Prof. Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) w Paryżu. Będzie tworzył analizy w obszarze badań nad terroryzmem.

CNAM to jedna z najbardziej prestiżowych francuskich uczelni. Działa w niej Security and Defense Hub - zespół naukowców zajmujących się tematami zagrożeń terrorystycznych, którego celem jest współpraca międzynarodowa z najlepszymi ekspertami w dziedzinie kryminalistyki, cyberprzestępczości, obronności, wywiadu i terroryzmu.

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ będzie członkiem zespołu zajmującego się takimi tematami jak: Terroryzm/ Kontrterroryzm, Radykalizacja/ Resocjalizacja.

"Tematyka badawcza, którą będę się zajmował, obejmuje sposoby rozprzestrzeniania się dżihadyzmu i salafizmu w Europie, rozprzestrzenianie się radykalnej ideologii i wpływów, a także główne mechanizmy strategicznych i operacyjnych innowacji wprowadzanych przez uzbrojone grupy dżihadystów oraz mechanizmy psychologiczne i społeczne stosowane w celu rozprzestrzeniania idei dżihadystycznych w cyberprzestrzeni" - powiedział PAP prof. Machnikowski.

Budowanie międzynarodowej platformy współpracy w ramach Security and Defense Hub rozpoczęło się pięć lat temu. Partnerami zespołu są jednostki naukowe ze Stanów Zjednoczonych, Rosji i Niemiec. Naukowcy współpracują również z NATO, ONZ i Unią Europejską.

Prof. Machnikowski podkreśla, że terroryzm ma charakter międzynarodowy i globalny, przekracza granice co powoduje, że żadne miejsce nie jest w pełni bezpieczne i wolne od tego zagrożenia.

"Międzynarodowa współpraca badawcza pozwala wykorzystywać zagraniczne doświadczenia, które można przenieść na krajowy grunt, pozyskać wartościowe kontakty i realizować międzynarodowe projekty badawcze. Odbieram to zaproszenie jako wielkie wyróżnienie i ważny dowód uznania dla swojej pracy także za granicą" - dodał prof. Ryszard Machnikowski, który zagadnieniami związanymi z zagrożeniami terrorystycznymi zajmuje się od lat.

Łódzki naukowiec jest uczestnikiem międzynarodowych projektów badawczych w zakresie badań nad terroryzmem. Od pięciu lat zasiada w radzie naukowej magisterskich studiów kryminologicznych CNAM i jest ekspertem zagranicznym francuskiej CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) w tym obszarze. (PAP)

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020