26.02.2020
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 12.04.2019

Ocieplenie zaburza proces odbudowy raf koralowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zniszczenia, jakie wywołało na Wielkiej Rafie Koralowej ocieplenie klimatu, zmniejszyły zdolność koralowców do regeneracji – wynika z nowego badania opublikowanego w „Nature”.

„Nieżywe korale nie rozmnażają się - podkreślił główny autor badania prof. Terry Hughes, dyrektor ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies na James Cook University (JCU). - Liczba nowych skupisk koralowców na Wielkiej Rafie Koralowej spadła o 89 proc. po bezprecedensowej utracie dorosłych korali w wyniku globalnego ocieplenia w 2016 i 2017 r.”.

Badanie mierzyło, ile dorosłych koralowców przeżyło na największej rafie po wystąpieniu ekstremalnie wysokich temperatur i ile nowych koralowców pojawiło się w 2018 r. W rezultacie zapaści wśród dojrzałych osobników pojawiło się niewiele nowych okazów w porównaniu z latami poprzedzającymi zjawisko masowego blaknięcia.

„Liczba larw, które koralowce wytwarzają każdego roku i to, dokąd przemieszczają się one przed osiedleniem się na rafie, są wskaźnikami żywotności Wielkiej Rafy Koralowej. Nasze badanie pokazuje, że jest ona poważnie nadszarpnięta przez globalne ocieplenie” - powiedział współautor badania prof. Andrew Baird.

Największy spadek, jeśli chodzi o odnowę, 93-procentowy w porównaniu z poprzednimi latami, dotyczył dominujących koralowców Acropora. „Jako dorosłe osobniki zapewniają one najwięcej siedlisk tysiącom innych gatunków” - podkreślił Baird, dodając, że skład gatunkowy młodych korali się zmienił, a to wpłynie na przyszłość rafy, gdyż wolniejsza niż zwykle regeneracja może potrwać dekadę albo dłużej.

„Spodziewamy się, że rafa będzie się stopniowo odradzała przez kolejne pięć do dziesięciu lat, gdyż koralowce, które przetrwały, rosną i dojrzewają. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie w ciągu najbliższej dekady kolejnego zjawiska blaknięcia” - powiedział Hughes.

Jak do tej pory Wielka Rafa Koralowa doświadczyła czterech zjawisk masowego blaknięcia w wyniku zmian klimatu – w 1998, 2002, 2016 i 2017 r. Naukowcy obawiają się, że częstotliwość występowania tych zjawisk będzie coraz większa wraz z intensyfikacją ocieplenia.

„Bardzo mało prawdopodobne, żebyśmy uniknęli piątego i szóstego zjawiska w nadchodzącej dekadzie” - zaznaczył współautor badania prof. Morgan Pratchett. „Myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest zbyt duża, aby zniknąć – aż do teraz” - dodał.

Prof. Pratchett podkreślił, że południowe rafy, którym udało się uniknąć zjawiska blaknięcia, są w świetnej kondycji, ale są zbyt daleko, aby zapewnić larwy dalszej północy. Jego zdaniem jednym sposobem na naprawę sytuacji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020