06.07.2020
PL EN
11.04.2019 aktualizacja 11.04.2019

Wariant genetyczny, który może zmniejszyć zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy zidentyfikowali wariant genetyczny związany ze zwłóknieniem wątroby (marskością) u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. To odkrycie jest krokiem w kierunku zmniejszenia liczby chorych wymagających przeszczepu tego organu.

Autorami odkrycia, opisanego na łamach „Scientific Reports” (http://dx.doi.org/10.1038/s41598-018-35736-2), są specjaliści z The Westmead Institute for Medical Research w Australii.

Badali oni rolę i mechanizmy zmienności genetycznej w genie kodującym białko MICA, czyli białko stresu komórkowego. Gen ten jest indukowany w przypadku uszkodzenia komórek.

Udało im się wykazać, że u 1689 pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C wariant genu MICA zwany rs2596542 jest związany z nasileniem zwłóknienia, podczas gdy inne warianty nie wykazują takiego efektu.

Naukowcy uważają, że tak się dzieje, ponieważ rs2596542 wywołuje odpowiedź immunologiczną, która zwiększa szybkość włóknienia u osób chorych na przewlekłe WZW typu C.

„Zrozumienie tego, dlaczego i na jakiej drodze dochodzi do zwłóknienia wątroby, jest kluczowe, aby móc zapobiegać dalszym powikłaniom zdrowotnym u pacjentów - mówi dr Rasha El Sharkawy, główna autorka pracy. - A są to powikłania niezwykle poważne. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C jest głównym czynnikiem ryzyka marskości (zwłóknienia) wątroby i główną przyczyną raka wątrobowokomórkowego (HCC). Jednocześnie zarówno WZW C, jak i zaawansowana postać zwłóknienia prowadzą do konieczności przeszczepu wątroby”.

Badaczka przypomina, że każdego roku na całym świecie około 339 tys. ludzi umiera z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, a przede wszystkim wywołanych nim marskością i HCC.

„Tempo zwłókniania różni się w zależności od osoby, więc zrozumienie genetyki tego procesu ma kluczowe znaczenie dla tego, abyśmy nauczyli się mu zapobiegać. Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy wariant genetyczny związany z marskością u osób z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C, możemy postarać się opracować metody, które na podstawie badań genetycznych określą, jacy pacjenci są bardziej narażeni na rozwój marskości, a także stworzyć lepsze środki zapobiegawcze i nowe techniki leczenia” - wyjaśnia autorka pracy.

Jak dodaje, obecnie nie ma bowiem żadnych zatwierdzonych metod leczenia skutecznie zmniejszających postępy zwłóknienia wątroby. Przeszczep tego narządu jest jedynym „lekiem” dla osób z zaawansowaną postacią tej choroby.(PAP)

kap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020