19.08.2019
PL EN
10.04.2019 aktualizacja 10.04.2019

Czosnek przeciwdziała problemom z pamięcią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Substancja zawarta w czosnku pomaga utrzymać zdrowy skład mikrobiomu jelitowego, dzięki czemu przeciwdziała związanym z wiekiem problemom z pamięcią – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Louiseville (USA).

Amerykańscy naukowcy podczas eksperymentów na myszach wykazali, że siarczek allilu – jedna z substancji wchodzących w skład czosnku – sprzyja zachowaniu poprawnych funkcji pamięci u gryzoni w podeszłym wieku.

Siarczek allilu prawdopodobnie zwiększa w mózgu ekspresję genu NDNF (czynnik natriuretyczny pochodzenia neuronalnego), który stanowi niezbędny element w procesie konsolidacji wspomnień, a także zapobiega powstawaniu stanu zapalnego w jelitach.

24-miesięczne myszy (czyli jakby osoby w wieku 56-69 lat) karmione siarczkiem allilu prezentowały lepsze funkcje pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i przestrzennej, niż 24-miesięczne gryzonie niepoddawane suplementacji.

Zwierzęta cechowały się też bardziej zróżnicowanym mikrobiomem jelitowym – zespołem mikroorganizmów zamieszkujących jelita – co specjaliści wiązali z lepszym funkcjonowaniem pamięci. Temat ten będzie zgłębiany w dalszych badaniach.

"Wyniki naszego badania sugerują, że dostarczanie wraz z dietą czosnku zawierającego siarczek allilu może pomóc w utrzymaniu zdrowego składu mikroorganizmów w jelitach, a także poprawić zdrowie poznawcze u osób w podeszłym wieku" – podsumowuje dr Jyotirmaya Behera, jeden z autorów badania, którego rezultaty zaprezentowano na tegorocznej konferencji Experimental Biology 2019, odbywającej się w dniach 6-9 kwietnia w Orlando (USA). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019