26.02.2020
PL EN
14.04.2019 aktualizacja 15.04.2019

Europejskie badanie: ponad połowa kobiet po 70. roku życia ma zwiększone ryzyko złamania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad połowa kobiet po 70. roku życia ma zwiększone ryzyko złamania z powodu łamliwości kości, ale aż 75 proc. z nich nie była i nie jest leczona na osteoporozę – wykazało badanie przeprowadzone w ośmiu krajach Europy, w tym w Polsce.

Zaprezentowano je podczas World Congress on Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (WCO-IOF-ESCEO), który odbywał się w Paryżu w dniach 4-7 kwietnia 2019 r. Sponsorem badania była firma Amgen.

„W badaniu tym oceniono diagnostykę i leczenie osteoporozy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Europie” – wyjaśnił cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP profesor Uniwersytetu w Sheffield Eugene McCloskey.

Objęto nim ok. 3,8 tys. pań w wieku 70. lat i starszych, które trafiły do swojego lekarza pierwszego kontaktu z różnych przyczyn – głównie w związku ze zdiagnozowaną wcześniej chorobą. Badanie przeprowadzono w ośmiu krajach europejskich: w Belgii Francji, Niemczech, Irlandii, Polsce, na Słowacji, w Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Zwiększone ryzyko złamania z powodu łamliwości kości definiowano biorąc pod uwagę co najmniej jeden z następujących czynników: wcześniejsze złamanie po 50. roku życia, ryzyko złamania w ciągu 10 lat obliczone wg kalkulatora FRAX oraz wynik densytometrii (DXA), pozwalającej ocenić gęstość kości.

Na tej podstawie niemal 55 proc. pacjentek zaliczono do grupy mającej zwiększone ryzyko złamania z powodu łamliwości kości. Dodatkowo okazało się, że 75 proc. z nich nie było leczonych na osteoporozę, głównie dlatego, że choroba nie została u nich rozpoznana.

Zdaniem autorów badania wskazuje to, że zbyt rzadkie diagnozowanie osteoporozy w Europie jest podstawową przeszkodą w jej skutecznym leczeniu.

W opinii prof. McCloskey’a obecnie należy podjąć działania zwiększające świadomość nt. osteoporozy w społeczeństwie i wśród lekarzy. Może to ułatwić wcześniejsze diagnozowanie pacjentów, poprawić efektywność leczenia osteoporozy, a także zapobiegać występowaniu złamań kości w zagrożonej nimi grupie.

Osteoporoza charakteryzuje się nie tylko niską masą kostną, ale też pogorszeniem mikroarchitektury tkanki kostnej, czego następstwem jest wzrost łamliwości kości oraz podatności na złamania. Zagrożenie osteoporozą rośnie z wiekiem. Częściej chorują kobiety, głownie po menopauzie, gdy ustaje czynność jajników i spada poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych korzystnie wpływających na kości.

Szacuje się, że jedna na trzy kobiety w wieku powyżej 50 lat doświadczy w życiu złamania osteoporotycznego. Pacjentki, u których występuje złamanie związane z osteoporozą są dwukrotnie bardziej narażone na złamanie w przyszłości. Złamania osteoporotyczne prowadzą do niepełnosprawności, a po złamaniu szyjki kości udowej w ciągu roku umiera co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna. (PAP)

jjj/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020