30.05.2020
PL EN
26.04.2019 aktualizacja 26.04.2019

Spotkanie dot. Platformy Polskich Publikacji Naukowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak działa Platforma Polskich Publikacji Naukowych? Jak udostępniać treści na licencjach Creative Commons? Mogą się tego dowiedzieć redaktorzy czasopism naukowych na spotkaniu podczas Warszawskich Targów Książki 24 maja.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane m.in. zagadnienia dotyczące wydawania czasopism na wolnych licencjach, procedury przystąpienia do platformy, wprowadzanie danych do bazy, import czy eksport metadanych, a także wybrane zalety udostępniania treści na Platformie Polskich Publikacji Naukowych.

W ramach Platformy Polskich Publikacji Naukowych - przygotowywanej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego - planowane jest udostępnienie ok. 90 tys. artykułów naukowych (wraz z metadanymi) z ponad tysiąca polskich czasopism naukowych. 25 tys. z tych artykułów objętych zostanie otwartymi licencjami, ze wskazaniem na licencje Creative Commons.

Projekt przewiduje stworzenie, wdrożenie i prowadzenie platformy służącej do przechowywania i udostępniania objętych nim zasobów w oparciu o poddane odpowiednim modyfikacjom oprogramowanie Infona, a także opracowanie oprogramowania służącego do zarządzania zasobami platformy.

Twórcy projektu oceniają, że dla wydawców i autorów obecność na Platformie Polskich Publikacji Naukowych oznacza przede wszystkim korzyści skali i dobrą widoczność w Internecie (np. w wyszukiwarce Google Scholar). "Platforma będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index)" - piszą organizatorzy spotkania.

Spotkanie odbedzie się 24 maja o g. 13:30 na Stadionie Narodowym w sali Warszawa.

Projekt współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020