Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.02.2009 aktualizacja 10.02.2009

Zmarł wybitny językoznawca prof. Kazimierz Polański

<strong>Zmarł światowej sławy językoznawca prof. Kazimierz Polański</strong> - poinformowały we wtorek władze <a href="http://www.us.edu.pl/">Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.</a> Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego w Katowicach.

"Błyskotliwy umysł, dar zjednywania sobie ludzi, życzliwość i serdeczność wobec drugich oraz wysoka kultura osobista czyniły z Pana Profesora osobę powszechnie znaną i szanowaną. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki łączył funkcje uczonego i pedagoga - wychowawcy młodszej generacji ludzki nauki" - podkreślili rektorzy i Senat Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Polański był najwybitniejszym znawcą wymarłego w XVIII w. języka połabskiego - języka Słowian połabskich. Jest także autorem fundamentalnych prac z zakresu językoznawstwa ogólnego i słowiańskiego, współtwórcą polskiej terminologii językoznawczej, wychowawcą pokoleń polskich językoznawców.

Kazimierz Polański był profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Położył podwaliny pod powstanie cenionej śląskiej szkoły językoznawczej - współtworzył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, zorganizował Instytut Filologii Obcych, a następnie Instytut Filologii Angielskiej i Językoznawstwa Ogólnego.

Był też przewodniczącym Komitetu Językoznawstwa PAN oraz jego honorowym przewodniczącym od 2001 r., a także honorowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Dziełem jego życia jest złożona do druku "Gramatyka języka połabskiego". Poprzedziły ją "Morfologia zapożyczeń niemieckich w języku połabskim" i "Słownik etymologiczny języka Drzewian połabskich" (1962-1964).

Prof. Polański jest także autorem wielu ważnych prac polonistycznych z zakresu składni i syntaktyki leksykalnej. W latach 1966-1975 zastosował w nich do opisu języka polskiego nowy wtedy model gramatyki transformacyjno-generatywnej. Model ten, stworzony dla angielszczyzny, wymagał wielu adaptacji do opisu języka polskiego.

W środowisku językoznawców najszerzej jest znany ze swych monumentalnych dzieł słownikowych i encyklopedii. Był współredaktorem "Słownika terminologii językoznawczej" i "Encyklopedii języka polskiego". Pod jego redakcją powstały "A Terminological Dictionary of Algebraic Linguistics" i dwa wydania "Encyklopedii językoznawstwa ogólnego". Autor 150 publikacji naukowych, w tym 11 książek.

Jako wybitny slawista był czterokrotnie profesorem wizytującym w Yale University. Wykłady gościnne prowadził w wielu renomowanych uniwersytetach europejskich i amerykańskich, m.in. w Harvard University, Columbia University, University of California, University of Pennsylvania.

Prof. Polański był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Uniwersytet Jagielloński wyróżnił go tytułem honorowego profesora. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a w grudniu zeszłego roku wyróżnienie to przyznał mu także Uniwersytet Śląski.

Od 1975 roku profesor był delegatem Polski do Międzynarodowego Stałego Komitetu Lingwistów w Leiden w Holandii. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym "Biuletynu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego", najważniejszego w Polsce pisma językoznawczego. Był też założycielem i redaktorem "Linguistica Silesiana", czasopisma lingwistycznego o międzynarodowej renomie. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024