Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
15.04.2009 aktualizacja 15.04.2009

Festiwal Nauki w Krakowie 2009

Wykłady i panele dyskusyjne z różnych dziedzin nauki, spotkania, prelekcje i prezentacje doświadczeń, wycieczki tematyczne oraz spektakle, a także zorganizowany z rozmachem &quot;Festyn Nauki&quot; - to atrakcje, które czekają na uczestników tegorocznego <strong><a href="http://www.festiwalnauki.krakow.pl/" title="Festiwalu Nauki w Krakowie">Festiwalu Nauki w Krakowie</a></strong>. Wielkie święto nauki odbędzie się w stolicy Małopolski w dniach 13-16 maja.<strong> Jego hasło przewodnie brzmi: &quot;Człowiek-Przestrzeń-Energia&quot;.</strong>

Festiwal Nauki w Krakowie to cykliczna impreza popularnonaukowa organizowana regularnie od 2000 roku przez krakowskie wyższe szkoły państwowe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. Jej celem jest popularyzacja najnowszych i najciekawszych osiągnięć naukowych krakowskich ośrodków akademickich, a - poprzez udział jednostek konsularnych - także osiągnięć innych krajów. Głównym wydarzeniem każdej edycji Festiwalu jest odbywający się na Rynku Głównym Festyn Nauki, tworzący niepowtarzalną okazję do bezpośrednich spotkań i dyskusji z naukowcami i studentami.

Jak przypominają organizatorzy, pomysł zorganizowania Festiwalu Nauki zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim w trakcie przygotowań do jubileuszu jego 600-lecia. Początkowo impreza miała służyć jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych wyłącznie tej uczelni. Z czasem jednak do UJ dołączyły inne krakowskie szkoły wyższe i festiwal stał się świętem całego tutejszego środowiska akademickiego.

"Ideą, dla której powstał i jest kontynuowany Festiwal Nauki, jest szeroko pojęta popularyzacja i upowszechnianie najnowszych, najciekawszych osiągnięć naukowo-technicznych i dydaktycznych krakowskich szkół wyższych oraz stworzenie niepowtarzalnej okazji do bezpośrednich spotkań i dyskusji osób odwiedzających festiwal z pracownikami i studentami - mówią organizatorzy. - Impreza daje też możliwość zaprezentowania różnych form działalności kulturalnej studentów".

Jak dodają, Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem młodzieży, mieszkańców Krakowa i Małopolski, a także odwiedzających miasto turystów z całego świata. Coraz częściej szkoły spoza Krakowa organizują wycieczki do stolicy Małopolski kierując się właśnie terminem FN. Według szacunków organizatorów imprezę odwiedza codziennie kilka tysięcy zainteresowanych.

W latach 2000-2004 głównym organizatorem wydarzenia był UJ, a pieczę nad trzema kolejnymi edycjami sprawowała Akademia Górniczo-Hutnicza. W tym roku, podobnie jak poprzednio, koordynatorem festiwalowych działań jest zaś Politechnika Krakowska.

Wśród współorganizatorów Festiwalu znajdują się: Akademia Górniczo- Hutnicza, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Pedagogiczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Papieska Akademia Teologiczna, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum UJ, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, a także: British Council, Instytut Goethego w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Włoski Instytut Kultury oraz Konsulaty Generalne Austrii, Niemiec, USA i Ukrainy.

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Każdego roku najważniejszym punktem krakowskiego Festiwalu jest Festyn Nauki. Na jego potrzeby na płycie Rynku Głównego wyrasta miasteczko namiotowe, w którym prezentują się poszczególne jednostki naukowe. Ich pracownicy oraz studenci opowiadają gościom o swojej pracy, pokazują stworzone przez siebie wynalazki, wyjaśniają ich działanie. Wszystkiego można dotknąć i spróbować, zadać każde pytanie. Organizowane pokazy laboratoryjne i warsztaty cieszą się ogromnym powodzeniem, czemu sprzyja przeprowadzanie "na żywo" atrakcyjnych doświadczeń. Taka forma pokazywania nauki, zdaniem specjalistów, przybliża ją widzom - głównie młodym - i zachęca do jej zgłębiania.

Festyn ma także swoją część artystyczną, na którą składają się występy, koncerty zespołów studenckich i orkiestr młodzieżowych odbywające się na estradzie przed wieżą ratuszową. Zwiedzający mogą też wziąć udział w różnych konkursach tematycznych, obejrzeć spektakle teatralne oraz wystawy plastyczne, a także pokazy sprzętu medycznego, technik leczniczych, ratownictwa medycznego i badań diagnostycznych

Organizatorzy zapowiadają, że jedną z dodatkowych atrakcji tegorocznego Festiwalu będzie rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. "Człowiek", ogłoszonego przez Dział Promocji Politechniki Krakowskiej (PK). Jak informują organizatorzy, prace konkursowe (nie więcej niż 4 zdjęcia w formacie 30x40 cm) nadsyłać można do 24 kwietnia. Wyniki zostaną ogłoszone 13 maja 2009 o godz. 17.00 podczas wernisażu pokonkursowej wystawy prac w Galerii PK.

Uroczysta inauguracja Festiwalu 2009 z udziałem władz miasta i rektorów uczelni odbędzie się 14 maja o godz. 12.00 na Rynku Głównym.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024