15.09.2019
PL EN
31.07.2009 aktualizacja 31.07.2009

Rodzinna gra miejska przybliżająca życie Powstańcow Warszawskich

<strong>Uruchomienie wojskowej radiostacji za pomocą roweru i dynama, wykonywanie pieczęci poczty polowej, czy składanie pistoletu Sten</strong> - to wszystko czeka na uczestników rodzinnej gry miejskiej, która rozpoczyna się w sobotę w centrum Warszawy.

Rodzinna gra miejska nosi nazwę "Godzina przed W". Jest współorganizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest pokazanie ludziom, z jakich codziennych czynności składało się życie powstańców 65 lat temu.

"Chcemy w sposób nietypowy przybliżyć ideę uroczystego obchodzenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Chemy też pokazać harcerzy, jako ludzi nie tylko stojących na warcie pod tablicami pamiątkowymi, ale też potrafiących zaangażować ludzi spoza harcerstwa do fajnej zabawy" - powiedział PAP Lech Najbauer z Mazowieckiego ZHR.

W czterech miejscach Warszawy będą rozstawione tzw. punkty startowe. Znajdować się będą na pl.Krasińskich, przy Rotundzie, przy pomniku Kopernika na ul. Krakowskie Przedmieście oraz na placu pod Kościołem Św. Anny. Wszyscy chętni bedą mogli się zarejestrować, dowiedzieć się jak wyglada przebieg gry oraz jak zdobyć punkty. Do wykonania wszystkich z nich wystarczą ok. 2 godz.

O godzinie 17:00 na zakończenie gry miejskiej harcerze wspólnie z warszawianami uczestniczącymi w imprezie "Godzina przed W" na minutę zatrzymają ruch uliczny i przy dźwięku syren zaproszą mieszkańców do zatrzymania się i chwili zadumy. Akcja będzie nosić nazwę "Zatrzymaj Miasto" i odbędzie się na rondzie de Gaulle\\'a, rondzie Dmowskiego, na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz Świętokrzyskiej i Nowego Światu.

Organizatorem imprezy jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, oraz Urząd M.st. Warszawy. MD

PAP - Nauka w Polsce

ls/dym/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019