Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
22.08.2011 aktualizacja 22.08.2011

Etyczne aspekty decyzji medycznych

O złożonej relacji lekarz-pacjent, problemach komunikacji w medycynie, mechanizmach działania szpitalnych komisji etycznych, o stosowaniu klauzuli sumienia przez lekarzy i wielu innych etycznych aspektach decyzji medycznych piszą prof. dr hab. Jan Hartman i dr Marcin Waligóra. Publikację, będącą pokłosiem II Konferencji Bioetycznej, etycy kierują do pracowników służby zdrowia poszukujących praktycznych komentarzy na pograniczu etyki i obowiązującego prawa, do studentów medycyny i pielęgniarstwa.

Tematy opisywane w książce poruszone zostały podczas konferencji organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum i wydawnictwo Wolters Kluwer Polska w październiku 2010 r. Specjaliści z wielu dziedzin dyskutowali wówczas o etyce w zawodzie lekarza.

"To fundamentalne decyzje etyczne skutkują tym, że ktoś przeżyje, a ktoś inny nie. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej toczyła się otwarta debata na temat systemu opieki zdrowotnej, profesji medycznych i ich wykonywania oraz relacji między lekarzami, pacjentami i urzędnikami" - powiedział PAP po konferencji prof. dr hab. Jan Hartman, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jego zdaniem, bioetyki jest w Polsce za mało, a przecież bioetykami bywają lekarze, ale także filozofowie, prawnicy, psychologowie i socjologowie, a także specjaliści w zakresie zdrowia publicznego. Skojarzenie tych wszystkich kompetencji i przeprowadzanie systematycznych fachowych debat publicznych - niekoniecznie w przestrzeni akademickiej - prowadzi do pożądanych rezultatów. Chodzi o wprowadzenie w życie standardów postępowania w określonych sytuacjach. Jeśli nada im się moc kodeksów, mogą być podstawą nowoczesnego prawa medycznego i organizacji systemu opieki zdrowotnej, gdzie potrzebna jest sprawiedliwość i przejrzystość.

"Mówimy na przykład o problemie równego dostępu do świadczeń medycznych i sprawiedliwej dystrybucji środków na ochronę zdrowia pomiędzy rozmaite grupy pacjentów, rozmaite regiony, a także dyscypliny medycyny. Mówimy także o konkurowaniu pomiędzy pacjentami, o dostępie do świadczeń deficytowych. Te wszystkie zagadnienia tylko z pozoru dają się rozwiązać w oparciu o kryteria techniczne. Często wchodzi tu w grę decyzja etyczna" - tłumaczył rozmówca PAP.

Jak ocenił, bioetyk musi sobie zadać pytanie - jakie są ostateczne cele systemu opieki zdrowotnej: czy jest to ratowanie życia w sytuacjach krytycznych, czy bardziej istotna jest ogólna zdrowotność społeczeństwa. Zależnie od strategii będących następstwem tego rodzaju decyzji różnie będą kształtowane strumienie finansowe, przepływy w systemie ochrony zdrowia.

Pełny wywiad z prof. dr. hab. Janem Hartmanem w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024