Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
12.10.2011 aktualizacja 12.10.2011

Innowacje i luka technologiczna - książka na miarę nagrody ekonomicznej BH

Im bardziej gospodarka oparta jest na wiedzy, tym szybciej powstają luki technologiczne między krajami-pionierami wdrażania innowacji a tymi, którzy z opóźnieniem je imitują lub wręcz nie są w stanie tego zrobić. Książka &quot;Innowacje i luka technologiczna&quot; pokazuje, jak może zmieniać się luka technologiczna w mikro- i makroekonomicznych uwarunkowaniach globalnych. <strong>Dr hab. Stanisław Kubielas z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego został za tę publikację wyróżniony nagrodą Banku Handlowego.</strong>

Nagroda w wysokości 50 tys. zł została przyznana 12 października w Warszawie. Od 17 lat nagroda trafia do autorów najbardziej wartościowych prac z dziedziny ekonomii i finansów, a także wybitnych polskich ekonomistów. W jury tegorocznego konkursu pod przewodnictwem prof. Urszuli Grzelońskiej zasiadali profesorowie: Stanisław Gomułka, Witold Koziński, Adam Noga, Witold Orłowski, Zdzisław Sadowski i Andrzej Sławiński. Jak wyjaśnia autor nagrodzonej w tym roku książki, globalizacja sprawia, że imitacja może być mniej kosztowna od pierwotnej innowacji. Stanowi to szansę dla gospodarek zdolnych skorzystać z dyfuzji technologii, ale też zagrożenie dla tych, które takiej umiejętności nie zdobyły.

Przewaga wynikająca z zacofania, nazywana efektem Gerschenkrona ujawnia się w procesie zamykania luki technologicznej. Dr hab. Stanisław Kubielas analizuje ten proces w oparciu o doświadczenia krajów transformacji w Europie Środkowej, a zwłaszcza w Polsce. Jego badanie jest próbą rozszerzenia i uzupełnienia dotychczasowej teorii, z jednej strony o sektorową specyfikę mikroekonomicznych mechanizmów innowacyjnych, a z drugiej o powiązania z makroekonomicznymi czynnikami warunkującymi absorpcję technologii.

"Analiza procesów innowacyjnych z punktu widzenia luki technologicznej ma ogromne znaczenie - tak z punktu widzenia teorii ekonomii, jak i analiz empirycznych. Znaczenie to jest szczególnie duże we współczesnej gospodarce globalnej, w której o sukcesie gospodarczym decyduje zdolność generowania i adaptacji nowych rozwiązań technologicznych, a więc zdolność tworzenia nowych i doskonalszych produktów oraz nowych procesów technologicznych, które zwiększają wydajność czynników produkcji" - ocenia w recenzji pracy prof. dr hab. Włodzimierz Siwiński z WNE UW.

Podkreśla, jak ważny jest temat zamykania luki technologicznej, czyli proces naśladowania i dyfuzji technologii podejmowanej przez innowatorów, dla Polski - kraju, który próbuje zmniejszyć dystans rozwojowy w stosunku do znacznie wyżej rozwiniętych krajów stanowiących centrum współczesnego świata.

Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki z Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) dodaje, że książka Stanisława Kubielasa jest ważną publikacją na rynku polskim, pomocną zarówno w pracy naukowej, jak i w procesie dydaktycznym.

"Pozytywną cechą tej publikacji jest skupienie się w kilku rozdziałach na analizie rozwoju innowacyjnego i procesu doganiania (konwergencji) w krajach transformujących swoje gospodarki, gdzie problem luki technologicznej (związanej głównie z zastojem innowacyjnym w okresie socjalizmu) jest szczególnie ważny, zarówno z punktu widzenia analizy teoretycznej jak i dla polityki gospodarczej w sferze rozwoju technologicznego oraz polityki makroekonomicznej" - pisze w swojej recenzji uczony z UWr.

Według prof. Kwaśnickiego, godne podkreślenia są przedstawione w książce wnioski dla polityki innowacyjnej i makroekonomicznej kraju dążącego do likwidacji luki technologicznej. Dr hab. Kubielasa zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia większej spójności między polityką innowacyjną a makroekonomiczną. Ważnym postulatem wynikającym z badań autora jest to, że w kraju doganiającym popytowy mechanizm innowacji wymaga łagodniejszej polityki monetarnej i bardziej restrykcyjnej polityki budżetowej.

***

Stanisław Kubielas, "Innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy. Strukturalne i makroekonomiczne uwarunkowania", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2009

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024