Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
19.12.2011 aktualizacja 19.12.2011

Starożytny Rzym dla dzieci

Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców antycznego Rzymu? Gdzie mieszkano i jak wyglądała ówczesna rodzina i szkoła? W co bawiły się dzieci i jak spędzano wolny czas? Odpowiedzi na te pytania zawarła w formie opowiadania dla dzieci archeolog <strong>dr Monika Rekowska-Ruszkowska</strong>. Książka <strong>&quot;Dzień w muzeum, czyli opowieść Caiusa Probinusa o życiu w starożytnym Rzymie&quot; </strong>ukazała się nakładem Wydawnictwa Innowacyjnego NOVAE RES.

Grupa znudzonych dzieci szkolnych odwiedza Park Arkadia w pod Nieborowem (woj. łódzkie). Jednak przewodniczka świetnie radzi sobie z niesforną grupą i szybko wprowadza ich z fascynujący świat starożytnego Rzymu - świat, z którego czerpała inspirację podczas zakładania parku Helena Radziwiłłowa - w ten sposób rozpoczyna się nowa książka dr Rekowskiej-Ruszkowskiej. Autorka podkreśla, że aby umiejętnie spopularyzować dość egzotyczne dzieje antycznego Rzymu, warto osadzić opowieść w polskich, znanych i zrozumiałych realiach.

"Dotychczas większość dostępnych książek na ten temat w polskich księgarniach jest tłumaczeniem obcojęzycznych autorów - jest zatem skierowane do żyjącego w innych realiach i innym pejzażu małego czytelnika" - dodaje.

Książka adresowana jest do szerokiego grona, jednak głównie do dzieci w wieku 11-13 lat, kiedy młodzież poznaje świat antyku w szkole. Jest to również propozycja dla nauczyciela, jako ewentualna podpowiedź do wzbogacenia lekcji w szkole.

"Od wielu lat nosiłam się z zamiarem napisania popularnonaukowej książki dla dzieci. Podczas pracy twórczej szalenie pomocne były osobiste doświadczenia zdobyte podczas zajęć w przedszkolach i szkołach. Możliwość obserwacji dzieci w różnym wieku, przez wiele godzin sprawiła, że nabrałam przekonania, że dzieci bardzo lubią w niestandardowy sposób się czegoś uczyć. Również poprzez zabawę, której z pewnością nie zabraknie w czasie lektury" - mówi autorka.

Publikacja otrzymała entuzjastyczną recenzję prof. dr. hab. Aleksandra Bursche z Instytutu Archeologii UW, który jest również wiceprzewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Naukowiec napisał: "Książka znacznie wzbogaca przekazywaną w szkolę wiedzę o istotne treści z zakresu klasycznej cywilizacji i życia codziennego w starożytnym Rzymie. Utrzymana w zachęcającej dla młodego czytelnika formie swobodnej narracji stanowi istotny bodziec do dalszego pogłębiania wiedzy na temat antyku. Dodatkową zachętę stanowi interesująca i bogata szata graficzna, liczne zdjęcia i rysunki."

Spacer dzieci po niezwykłym parku przeplatają co jakiś czas gry i zabawy, w które z powodzeniem mogą zaangażować się czytelnicy tomiku. Są również przepisy na przysmaki starożytnych. Książkę kończy autorska gra zatytułowana "O tym, jak Rzym zbudowano" ilustrująca moment założenia Wiecznego Miasta. Uwagę zwraca również staranna oprawa graficzna z dziesiątkami sugestywnych rysunków, fotografii i plansz. Czytelnicy mogą sprawdzić pozyskaną w czasie lektury wiedzę z pomocą testu wielokrotnego wyboru również opublikowanego w tomie.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024