Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.12.2011 aktualizacja 30.12.2011

Ukazał się przewodnik dla początkujących miłośników astronomii

Nakładem wydawnictwa Edgard ukazała się właśnie książka <strong>&quot;Astronomia bez tajemnic&quot;</strong> autorstwa znanego polskiego miłośnika astronomii, Przemysława Rudzia. Poradnik skierowany jest do osób, które chciałyby rozpocząć samodzielne poznawanie nocnego nieba.

"Książka ta może stać się towarzyszem wieczorów pod fascynującym, usianym gwiazdami firmamentem. Bardziej dociekliwi znajdą w niej wyjaśnienie praw rządzących niezmierzonym oceanem gwiazd, galaktyk, mgławic i planet" - napisał na pierwszych stronach poradnika Rudź. "A może lektura moich słów natchnie kolejnego młodego Wolszczana czy Paczyńskiego do rozwikłania następnej kosmicznej zagadki? Byłoby to dla mnie najwspanialsze wynagrodzenie wysiłku, jaki włożyłem w przygotowanie niniejszego poradnika" - dodał autor.

Przemysław Rudź ma wieloletnie doświadczenie nie tylko jako obserwator nieba, ale także popularyzator nauki. Jest autorem kilku książek i przewodników, w tym popularnego "Nieba na weekend" wydanego w 2003 roku. Od lat jest również związany z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Astronom znany jest jednak także jako kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, w tym twórca utworów nawiązujących do tematyki astronomicznej czy będących ilustracjami do dzieł z gatunku fantastyki naukowej (m.in. "Summa Technologiae" - książki Stanisława Lema).

"Astronomia bez tajemnic" rozpoczyna się wyjaśnieniem, czym zajmuje się ta dziedzina nauki oraz krótkim zarysem historii jej rozwoju. Książka zawiera również przewodnik po narzędziach do obserwacji nieba, w tym opisy różnych układów optycznych wraz z przedstawieniem ich wad, a także przewodnik praktyczny, w którym znaleźć można informacje m.in. o typach montaży dla instrumentów obserwacyjnych czy przydatnych akcesoriach.

Poradnik został również uzupełniony o dwa rozdziały opisujący bliższy i dalszy Wszechświat - od planet i mniejszych ciał Układu Słonecznego, po ciała niebieskie z Drogi Mlecznej oraz inne galaktyki. Zostały one przedstawione jako cele dla pasjonatów astronomii, wraz z poradami dotyczącymi czasu i miejsca ich obserwacji.

Rudź w "Astronomii bez tajemnic" odpowiada także na dziesięć najczęstszych pytań stawianych przez laików, w tym m.in. o to, jak warunki pogodowe w Polsce wpływają na liczbę nocy obserwacyjnych czy różnice między astronomią i astrologią.

"To książka, która może pomóc stawiać pierwsze kroki każdemu kto chciałbym rozpocząć swoją przygodę z obserwacjami nieba" - powiedział Paweł Maksym, założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu. "To świetnie podana astronomiczna wiedza" - dodał miłośnik astronomii, który od wielu lat śledzi dokonania autora "Astronomii bez tajemnic".

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024