Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.01.2012 aktualizacja 23.01.2012

Delirium po udarze pogarsza rokowanie

Zaburzenia świadomości, które występują nawet u 30 proc. pacjentów hospitalizowanych po udarze mogą świadczyć o mniejszych szansach na powrót do zdrowia - informuje pismo "Stroke". 

Delirium, czyli majaczenie to nagle występujący zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe, lęk, dezorientacja co do miejsca i czasu oraz pobudzenie psychomotoryczne. Może występować przy wysokiej gorączce, po zatruciu, odstawieniu alkoholu lub narkotyków, urazie głowy, przy niedotlenieniu mózgu - także jako skutek udaru. Jeśli delirium pojawia się po 10 i więcej dniach od udaru jest zwykle wynikiem powikłań, takich jak infekcja układu oddechowego czy moczowego.

Analizę 10 badań obejmujących ponad 2000 pacjentów z delirium przeprowadził zespół doktora Gustavo Saposnika z St Michael's Hospital. Jak się okazało, delirium występujące po udarze wiązało się z pięciokrotnie częstszymi zgonami, a także z dłuższym pobytem w szpitalu oraz koniecznością pobytu w domu opieki po wypisaniu ze szpitala.

„Wczesne rozpoznanie i zapobieganie delirium mają duże znaczenie dla szybkiego powrotu do zdrowia, lepszej jakości życia i terminowego wypisu ze szpitala pacjentów po udarze” - podsumowuje Saposnik.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024