23.10.2019
PL EN
25.04.2012 aktualizacja 25.04.2012

Po raz pierwszy zaobserwowano dorosłą orkę albinosa na wolności

PAP/EPA © 2012 / RAMON DE LA ROCHA PAP/EPA © 2012 / RAMON DE LA ROCHA

Pierwszą dorosłą orkę albinosa zaobserwowała w okolicy Kamczatki grupa złożona z rosyjskich studentów i naukowców – podał serwis BBC News.

Dorosły samiec przezwany przez badaczy „Górą lodową” wydaje się być zdrowy i wiedzie normalne życie w stadzie.

Okazjonalnie widuje się białe walenie, jednak jedyne znane orki albinosy były młode, a jedna z nich cierpiała na rzadką chorobę genetyczną i zdechła w kanadyjskim akwarium w 1972 roku.

Ostatnie obserwacje zostały poczynione podczas wyprawy naukowej na Kamczatkę, prowadzonej przez wieloletniego badacza orek Ericha Hoyta współpracującego z organizacją Whale and Dolphin Conservation Society (WDCS).

„Widzieliśmy jeszcze dwie białe orki w Rosji, ale one były młode. W takim układzie był to pierwszy przypadek zaobserwowania dorosłego osobnika albinosa” – powiedział Hoyt serwisowi BBC News. „Miał on dwumetrową płetwę grzbietową dorosłego samca, co oznacza, że musiał mieć co najmniej 16 lat. Miejscami płetwa była poszarpana, więc mógł być nawet starszy” – dodał.

Orki dojrzewają w wieku 15 lat, a samce mogą dożyć 50-60 lat, choć najczęściej nie przekraczają 30.

„Samiec wydawał się być w pełni przystosowany do życia w grupie; wiemy, że te drapieżniki zostają przy matkach, więc podejrzewamy, że był w towarzystwie rodzicielki i swojego rodzeństwa” – wyjaśnił badacz.

Przyczyna niespotykanej pigmentacji nie jest znana. Biała orka żyjąca w niewoli, Chima, cierpiała na rzadką chorobę genetyczną, zespół Chediaka-Higashiego, wywołującą częściowe bielactwo i wiele innych objawów chorobowych.

Badacze mają nadzieję na przeprowadzenie dalszych obserwacji zwierzęcia z Kamczatki, m.in. chcieliby stwierdzić, jaki ma kolor tęczówek.

Prowadzony przez Hoyta w Rosji projekt jest pionierskim przedsięwzięciem. Dzięki niemu uzyskano szereg filmów i zapisów dźwiękowych z niegościnnych wód Kamczatki, co doprowadziło do różnych publikacji na temat komunikacji orek. Chodzi o lepsze zrozumienie struktur społecznych tego gatunku. Powiązane projekty dotyczą ochrony siedlisk wszystkich waleni żyjących wzdłuż rosyjskiego wybrzeża.

W ostatnich latach zainteresowanie światowych badaczy wzbudził m.in. biały humbak zaobserwowany w okolicy Australii. Tymczasem inny gatunek walenia - arktyczna białucha jest naturalnie biała.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019