09.07.2020
PL EN
25.04.2012 aktualizacja 25.04.2012

W Łodzi powstanie muzeum "pełne energii"

PAP © 2012 / Lech Muszyński PAP © 2012 / Lech Muszyński

Muzeum, w którym będzie można zapoznać się z procesem wytwarzania energii elektrycznej oraz z towarzyszącymi mu zjawiskami chemicznymi i fizycznymi powstanie w Łodzi. Zlokalizowane zostanie w jednym z rewitalizowanych budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1.

We wtorek umowę w tej sprawie podpisały Politechnika Łódzka i spółka EC1 Łódź-Miasto Kultury. Tuż po jej podpisaniu prof. Sławomir Wiak z Politechniki Łódzkiej zwrócił uwagę, że nowe muzeum \"to przedsięwzięcie żywe i interaktywne, skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia\".

W nowym muzeum ma powstać interaktywna ekspozycja, której głównym elementem będzie skansen przemysłowy i ścieżka dydaktyczna \"Przetwarzanie energii\" przygotowana przez Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

W pomieszczeniach dawnej kotłowni, maszynowni, sterowni i chłodni będzie można zapoznać się z procesami wytwarzania energii elektrycznej. Powstanie nowy budynek z wieżą widokową. W nim podwieszone zostanie wahadło Foucault (wahadło, które ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej) o długości liny ponad 30 m. Ścieżka kończyć się będzie w pomieszczeniu sterowni. Tam będzie można wziąć udział w grze strategicznej polegającej na zarządzaniu systemem dystrybucji energii.

W muzeum odbywać się też będą prezentacje multimedialne.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC-1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ hes/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020