17.07.2019
PL EN
25.04.2012 aktualizacja 25.04.2012

Kokaina przyspiesza starzenie się mózgu

PAP/EPA © 2012 / ULISES RODRIGUEZ PAP/EPA © 2012 / ULISES RODRIGUEZ

Zanik istoty szarej w mózgu następuje znacznie szybciej u ludzi uzależnionych od kokainy - informują angielscy naukowcy. Wyniki ich badania zostaną opublikowane w "Molecular Psychiatry".

Naukowcy z University of Cambridge zbadali mózgi 120 ludzi w podobnym wieku i o zbliżonych możliwościach intelektualnych. Połowa uczestników miała problem z nadużywaniem kokainy, a pozostała część była zupełnie zdrowa.

Badacze odkryli, że u kokainistów objętość istoty szarej malała o około 3.08 mililitra na rok, czyli prawie dwa razy tyle, ile u osób pozbawionych nałogu (1.69 mililitra na rok). Największy ubytek zaobserwowano w czołowym i skroniowym płacie kory mózgowej. Miejsca te są związane z procesami uwagi, podejmowania decyzji, samoregulacji i pamięci.

Poprzednie badania wykazały, że u ludzi uzależnionych od kokainy można zauważyć objawy, związane ze starością (pogorszenie funkcjonowania poznawczego, atrofię mózgu, osłabienie odporności) już w wieku średnim. Jednak dopiero teraz udowodniono, że ma to związek z nadużywaniem tego narkotyku.

"Starzejąc się, wszyscy tracimy istotę szarą. Jednak zauważyliśmy, że osoby chronicznie nadużywające kokainy tracą istotę szarą w dużo szybszym tempie, co może być oznaką przedwczesnego starzenia się.

Wyniki naszego badania pozwalają na nowe wnioski na temat przyczyn występowania ubytków poznawczych, typowych dla wieku starczego, u osób w średnim wieku uzależnionych od kokainy" - mówi dr Karen Ersche z uniwersyteckiego Behavioural and Clinical Neuroscience Institute (BCNI).

Naukowcy alarmują, że przedwczesne starzenie się ludzi, nadużywających kokainy to naglący problem zdrowia publicznego. Szacunki The United Nations Office of Drugs and Crime sugerują, że na świecie 21 milionów osób używa kokainy, a około 1 proc. z nich popada w nałóg.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ tot/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019