Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
30.04.2012 aktualizacja 30.04.2012

Kraków przygotowuje się do Festiwalu Nauki

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Pokazy doświadczeń naukowych, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy, spektakle i koncerty znalazły się w programie XII Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Krakowie od 9 do 12 maja. Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest „Teoria-Poznanie-Doświadczenie”. Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis Nauka w Polsce.

W tym roku patronem wydarzenia jest wynalazca lampy naftowej Jan Józef Ignacy Łukasiewicz. Głównym koordynatorem festiwalu jest po raz kolejny Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Jak mówi rzeczniczka Izabella Majewska, festiwal nauki jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma na celu zaprezentowanie w atrakcyjny i przystępny sposób osiągnięć naukowych krakowskich uczelni, instytutów PAN, a także kultury studenckiej.

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowano na Rynku Głównym, gdzie od 10 do 12 maja stanie specjalne naukowe miasteczko namiotowe. Naukowcy i studenci z krakowskich uczelni będą tam prezentować ciekawe doświadczenia oraz dorobek swoich placówek. Pokazy naukowe zaplanowano też na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagellońskiego, przy ul. Św. Anny 12.

W programie znajdą się proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Planowany jest też darmowy pokaz kinowy filmów związanych z Ignacym Łukasiewiczem. Bezpłatnie będzie można też zwiedzić niektóre muzea, instytuty, albo wziąć udział w warsztatach.

Podczas festiwalu na południowej fasadzie Sukiennic odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku.

Początki Festiwalu Nauki w Krakowie sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo festiwal miał służyć jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ, ale od 10 lat współorganizują go także inne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. W przedsięwzięcie włączają się instytucje zaproszone: muzea, teatry, zagraniczne instytuty kultury.

Po Uniwersytecie Jagiellońskim (2000-2004) głównym organizatorem były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (2008-2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ ura/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024