22.05.2019
PL EN
30.04.2012 aktualizacja 30.04.2012

Mrówka nurkuje w roślinach owadożernych

PAP © 2012 / Grzegorz Michałowski PAP © 2012 / Grzegorz Michałowski

Aby zdobyć pokarm, mrówki z gatunku Camponotus schmitzi potrafią nurkować w wypełnionych sokiem trawiennym dzbankach owadożernych roślin na Borneo - informuje \'New Scientist".

Większość mrówek słabo radzi sobie w wodzie, a co dopiero w żrącym płynie trawiennym, który wypełnia na przykład dzbanki owadożernego dzbanecznika dwuostrogowego (Nepenthes bicalcarata).

Zamiast patrolować okolice w poszukiwaniu zdobyczy, Camponotus schmitzi czai się pod obrzeżem dzbanka, czekając, aż jakiś stawonóg wpadnie do tej pułapki. Mrówka nurkuje i szybko chwyta zdobycz - zanim wytwarzana przez roślinę ciecz zdąży nadtrawić ją samą. Oprócz stawonogów, sprytna mrówka korzysta także z nektaru, który rośliny owadożerne wytwarzają, aby wabić swoje ofiary.

Florian Bohn z uniwersytetu we Freiburgu sfilmował podwodne ruchy nóg nurkującej mrówki i stworzył trójwymiarowy model tego zachowania. Jak się okazało, owady poruszają nogami w ten sam sposób, co podczas biegania po lądzie - najpierw trzy nogi, później kolejne trzy. Ruchy prawdziwie wodnych owadów są bardziej złożone.

Taki podwodny bieg wydaje się wskazywać, że nurkowanie jest stosunkowo nowym zwyczajem mrówek. Dodatkowo zmianie musiały ulec właściwości powierzchni ich ciała - stała się ona łatwiej zwilżalna, dzięki czemu mrówki bez trudu pokonują napięcie powierzchniowe, które utrudnia pogrążenie się w wodzie.

Prawdopodobnie roślina także korzysta z obecność mrówki. Według jednej z teorii oczyszcza dno dzbanka z nadmiaru ciał stawonogów, których rozkład mógłby być niekorzystny. Vincent Bonhomme z uniwersytetu w Montpellier zauważył z kolei, że wyławiane są głównie największe ofiary, a ich niezjedzone szczątki trafiają z powrotem do dzbanka, co może ułatwiać roślinie trawienie.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019