Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
04.05.2012 aktualizacja 04.05.2012

Na gmach główny Politechniki Gdańskiej wróci wieża zegarowa

PAP © 2012 / Barbara Ostrowska PAP © 2012 / Barbara Ostrowska

Licząca 23 metry wysokości wieża zegarowa wróci w maju na dach gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. Wieża, która zdobiła obiekt od momentu jego powstania na początku XX wieku, została zniszczona w 1945 roku.

Wieża będzie miała murowaną kwadratową podstawę. Na niej znajdzie się konstrukcja zbudowana z drewna modrzewiowego pokrytego blachą miedzianą. Na ceglanej podstawie zamontowany zostanie zegar z cyferblatem o średnicy dwóch metrów. Z kolei szczyt hełmu wieży ozdobi licząca ponad 2,6 metra wysokości, złota figura - Alegoria Nauki - z księgą w jednej i kagankiem w drugiej dłoni.

Rzeźbę wykonano w warszawskiej pracowni Wojciecha Wojnarowskiego według projektu rzeźbiarki Dąbrówki Tyślewicz z Katedry Nauk Wizualnych PG. Jako modelka posłużyła artystce Anna Baczyńska, która na co dzień uczy w przyszpitalnej szkole w Gdyni Redłowie.

Budowa wieży rozpoczęła się w listopadzie ub.r. Posadowienie jej na dachu gmachu głównego planowane jest na pierwszą połowę maja. "Nie wyznaczyliśmy jeszcze konkretnego dnia, bo trwają wciąż ostatnie prace, a poza tym posadowienie wieży może się odbyć tylko przy odpowiedniej pogodzie, poczekamy na prognozy" - powiedział PAP dr inż. arch. Wiesław Czabański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Jeszcze przed ostatecznym montażem wieży na dachu gmachu PG zaplanowano uroczystość, która ma symbolicznie zwieńczyć prace: 7 maja odbędzie się montaż figury Alegorii Nauki na szczycie hełmu. Zgodnie z tradycją, tego dnia we wnętrzu księgi, którą trzyma kobieca postać zostanie umieszczony list dla potomnych, w którym znajdą się informacje o historii wieży i jej odbudowy.

O przywróceniu wieży na dach gmachu głównego uczelni zdecydowały w ub.r. władze PG, które od kilku lat systematycznie zabiegają o przywrócenie obiektowi wyglądu z czasu, gdy go wzniesiono. Na odtworzenie wieży Politechnika przeznaczyła 1,1, mln zł.

Ponieważ nie zachowały się plany wieży, jej wygląd można było ustalić niemal wyłącznie na podstawie kilku przedwojennych fotografii. Podjął się tego dr inż. Czabański. "Mam spore doświadczenie w określaniu wymiarów na bazie zdjęć" - powiedział PAP Czabański.

W ramach renowacji gmachu głównego uczelni już w 2008 roku przeprowadzono konserwację elewacji obiektu, w czasie której oczyszczono i zrekonstruowano ubytki w ceglanych ścianach i zdobiących je elementach z piaskowca. Odmalowano też wówczas niektóre złocenia. Na front gmachu wróciło także pięć miedzianych masek lwów zaginionych od czasu wojny, a na szczycie budynku pojawił się orzeł z polskiego godła. Z kolei w 2010 roku zrekonstruowano dwie wazy zdobiące wejście do budynku.

Najstarsze budynki Politechniki, w tym gmach główny, zostały wybudowane w latach 1900-1904. Zaprojektowano je w modnym wówczas stylu neorenesansu niderlandzkiego nawiązującego do zabytkowej architektury Gdańska. W czasie działań wojennych w 1945 r. obiekty uczelni zostały poważnie zniszczone. Najdotkliwiej ucierpiał gmach główny: niemal doszczętnie spłonęła cała centralna część budynku z główną klatką schodową, aulą i biblioteką główną. Po wojnie obiekt został odbudowany, nie odtworzono jednak wówczas wielu elementów ozdobnych, w tym zegarowej wieży.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ abe/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024