18.08.2019
PL EN
05.05.2012 aktualizacja 05.05.2012

Chłodziarka do mózgu w karetce

Fot. Andrea Danti - Fotolia Fot. Andrea Danti - Fotolia

Przenośne urządzenie do schładzania mózgu ma zwiększyć szanse przeżycia osób z zawałem serca czy udarem mózgu - informuje serwis "BBC News/Health".

Stacjonarna aparatura tego rodzaju używana jest od pewnego czasu w brytyjskich szpitalach, jednak im wcześniej ochłodzi się mózg, tym skuteczniejsze może być zapobieganie nieodwracalnym zmianom. Jak wskazują wyniki badań na zwierzętach, wczesna pomoc nie tylko zwiększa szanse na przeżycie, ale także pozwala uniknąć uszkodzeń mózgu.

Kalifornijska firma Benechill opracowała przenośną wersję, która wdmuchuje głęboko do nozdrzy pacjenta strumień zimnego powietrza.

Urządzenie o nazwie "Rhinochill" zostało w pierwszej kolejności zainstalowane w samochodach ambulansach organizacji London\'s Air Ambulance, zajmującej się raczej - jak sama nazwa wskazuje - przewozami powietrznymi. Samochody wkraczają do akcji, gdy z jakichś względów na miejsce zdarzenia nie mogą dotrzeć śmigłowce. Na razie aparatury użyto pięć razy, udało się zgromadzić fundusze na jej wykorzystanie u 20 kolejnych pacjentów.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019