20.08.2019
PL EN
04.05.2012 aktualizacja 04.05.2012

JUICE poleci do księżyców Jowisza

Sonda JUICE na tle Jowisza i jednego z jego księżyców – wizja artysty. Źródło: ESA/AOES. Sonda JUICE na tle Jowisza i jednego z jego księżyców – wizja artysty. Źródło: ESA/AOES.

W roku 2022 automatyczny próbnik o nazwie JUICE poleci do księżyców Jowisza takich jak Ganimedes, Callisto i Europa - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

JUICE czyli Jupiter Icy Moons Explorer to automatyczna sonda ESA, która zostanie wyniesiona na orbitę przez rakietę Ariane 5 w czerwcu 2022 roku. Osiem lat później dotrze do Jowisza i wykona kilka bliskich przelotów obok jego galileuszowych księżyców. W roku 2032 sonda wejdzie na orbitę największego księżyca Jowisza Ganimedesa.

Sam próbnik ma rozmiary 1.56 x 1.56 x 2.68 metra i jest wyposażony w antenę komunikacyjną o średnicy aż 3.5 metra. Całkowita masa sondy wynosi 4.8 tony. Całkowity koszt jaki poniesie ESA w związku z misją ma sięgnąć 830 milionów Euro. Nie pokrywa on jednak wydatków na 11 instrumentów naukowych, które pokryją kraje członkowskie ESA. Sumując wszystkie wydatki całkowity koszt misji wynosi aż 1.1 miliarda Euro.

Ganimedes, Callisto i Europa mają lodowe skorupy na powierzchni. Naukowcy uważają, że pod grubą warstwą lodu może znajdować się ocean płynnej wody. Warunki jakie tam panują mogą sprzyjać powstawaniu prymitywnych form życia. Specjalny radar penetrujący skorupę lodową ma pomóc ocenić jej grubość i jednoznacznie wyjaśnić sprawę istnienia oceanów pod lodem. JUICE przebada dokładnie powierzchnię trzech galileuszowych księżyców Jowisza dając możliwość wyboru miejsca lądowania dla przyszłych misji.

JUICE będzie pierwszą sondą w historii, która wejdzie na orbitę Ganimedesa. Będzie tam przebywać przez rok badając skorupę lodową tego satelity, wykonując dokładną mapę jego powierzchni, a także analizując pole magnetyczne tego księżyca. Jest ono o tyle ciekawym zjawiskiem, że Ganimedes jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada własne pole magnetyczne.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ ula/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019