Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
10.05.2012 aktualizacja 10.05.2012

Bioróżnorodność kluczem do produktywności roślin

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bioróżnorodność odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwego poziomu produktywności całego ekosystemu – wynika z wieloletniego badania opisanego w magazynie „Science”.

Długofalowe badanie ekosystemów wykazało, że są one bardziej wydajne w dłuższej perspektywie czasowej, kiedy obecnych jest w nich więcej gatunków. Badacze odkryli, że w ciągu 14-letniego eksperymentu każdy gatunek miał swój wkład w stopniowe zwiększanie żyzności gleby i produkcji biomasy.

Jak zauważył autor badania, ekolog lasów z University of Minnesota, Peter Reich, wyniki podkreślają wagę dbania o różnorodność prerii, lasów i upraw. Naukowiec i jego koledzy przyglądali się, jak bioróżnorodność wpływa na produktywność roślin w długim okresie.

Szeroko zakrojone badanie zorganizowała amerykańska organizacja rządowa National Science Foundation (NSF). „To badanie ujawniło to, co przeoczono podczas krótkotrwałych eksperymentów: efekty utraty bioróżnorodności w ekosystemach są bardziej złożone, poważniejsze i bardziej nieprzewidywalne, niż do tej pory uważano” – powiedział Matt Kane z NSF. Zdaniem Reicha był to najdłuższy tego typu eksperyment na świecie.

Badacze obserwowali tereny z jednym, czterema, dziewięcioma i 16 różnymi gatunkami roślin. Wykorzystali wieloletnie rośliny preriowe, ale – ich zdaniem - wyniki można przełożyć na każdy rodzaj roślinności.

Badanie pokazało również, jak bioróżnorodność wpływa na pozyskiwanie przez różne gatunki wody, składników odżywczych czy węgla i zachowywanie ich w ekosystemie.

„Poprzednie krótkofalowe eksperymenty, w większości trwające około dwóch lat, pokazały, że różnorodność zwiększa produktywność, ale wtedy wprowadzanie więcej niż sześciu –ośmiu gatunków nie dawało dodatkowych korzyści” – zauważył Reich. W opisywanym eksperymencie naukowcy dowiedli, że w ciągu 14 lat wszystkie 16 gatunków na terenach o największej bioróżnorodności przyczyniało się do coraz większej żyzności gleby i produkcji biomasy.

“Zmniejszając różnorodność krajobrazu – czy to pola kukurydzy, szkółki drzew iglastych, czy podmiejskiego trawnika – nie wykorzystujemy cennych korzyści, jakie zapewnia bioróżnorodność” – ostrzegł badacz. (PAP)

mrt/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024