05.06.2020
PL EN
16.05.2012 aktualizacja 16.05.2012

Nad brzegiem Jeziora Żywieckiego odnaleziono zabytkowe tabernakulum

PAP © 2012 / Andrzej Grygiel PAP © 2012 / Andrzej Grygiel

Tabernakulum pochodzące najprawdopodobniej z XIX wieku odnalazł mieszkaniec Żywca, gdy spacerował nad brzegiem Jeziora Żywieckiego (Śląskie). Zabytek przekazał muzeum katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej – poinformowała placówka.

Dyrektor muzeum ks. Grzegorz Klaja poinformował, że tabernakulum jest zniszczone i częściowo zbutwiałe, choć zważywszy na warunki, w jakich przebywało, jego stan należy uznać za dobry. „Być może muł jeziorny zakonserwował drewno. Zachowała się konstrukcja skrzyni, brakuje bocznych ścianek, w dobrym stanie są drzwiczki i ścianka frontowa. Znakomicie zachowały się ornamenty, płaskorzeźba kielicha oraz hostii. Widoczne są pozostałości oryginalnych kolorów” – powiedział duchowny.

Nie wiadomo, skąd pochodzi tabernakulum i w jaki sposób znalazło się na wałach jeziora. Muzealnicy domyślają się, że może pochodzić z kościoła w Starym Żywcu, którego fundamenty zostały zalane przez sztuczne Jezioro Żywieckie. Zdaniem ks. Klai tabernakulum mogło być przechowywane w składziku kościoła, a podczas tworzenia zbiornika i zalewania osady pozostało niezauważone i przechowało się w błotach jeziora.

Tabernakulum jest w kościele miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu.

Muzeum katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej zostało powołane jesienią ubiegłego roku. Wkrótce rozpocznie się remont zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce, w której znajdzie ono swoją siedzibę. Powierzchnia wystawiennicza wyniesie około 400 metrów kwadratowych. Otwarcie wstępnie zaplanowano na rok 2014.

Diecezja bielsko-żywiecka została ustanowiona przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku; połączono osiem dekanatów diecezji katowickiej i sześć archidiecezji krakowskiej.

PAP - Nauka w Polsce

szf/ hes/ ura/  bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020