Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
17.05.2012 aktualizacja 17.05.2012

Studenci z Rosji mistrzami świata w programowaniu zespołowym

PAP © 2012 / Rafał Guz PAP © 2012 / Rafał Guz

Studenci z Petersburga zwyciężyli w 36. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które zakończyły się w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim. Na drugim miejscu znaleźli się studenci UW, zdobywając złoty medal.

Zawodnicy zwycięskiej drużyny z Narodowego Uniwersytetu Badawczego Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki rozwiązali dziewięć zadań, najszybciej z ponad 100 drużyn biorących udział w konkursie.

„Kluczem do wygrania tak ważnych zawodów jest trening. Trzeba dużo ćwiczyć, czytać książki, słuchać nauczycieli” – powiedział dziennikarzom jeden z członków zwycięskiej drużyny Niyaz Nigmatullin. Pytany, co teraz będą robili zwycięzcy, odparł: „Po pierwsze chcemy skończyć studia, potem rozważymy ewentualne propozycje pracy”.

Z polskich drużyn najlepiej zaprezentowała się drużyna „Warsaw Eagles 2012” złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodnicy zdobyli złoty medal rozwiązując - podobnie jak Rosjanie dziewięć zadań; zajęło im to jednaka więcej czasu niż zwycięzcom. W drużynie UW znaleźli się: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka. Ich opiekunem był prof. Jan Madey.

„Grzeczność gospodarzy nakazywała, by nie zająć tego pierwszego miejsca, tylko przekazać je organizatorom przyszłorocznych finałów, licząc, że oni będą równie gościnni, jak my w tym roku” – żartował w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu zawodów prof. Madey.

Podkreślił jednak, że drugie miejsce w konkursie to duży sukces.

„Tylko dwie drużyny zrobiły dziewięć zadań. Jedyna drużyna, która próbowała zrobić zadanie dziesiąte, to właśnie byliśmy my. Nikt poza nami nie zrobił w dodatku zadania +A+ – powiedział opiekun drużyny UW. - W pewnym momencie mieliśmy zapaść, która spowodowała, że ja sam o mało nie miałem zapaści. Kiedy po trzech zadaniach wyglądało, że idziemy jak burza, nagle nastąpiło zacięcie (...), a potem był moment, kiedy spadaliśmy aż do 13. miejsca”.

Sami zawodnicy warszawskiej drużyny żałowali, że nie udało się wygrać zawodów. „Jednak z konkursu jesteśmy zadowoleni. To jest bardzo mocna drużyna (zwycięzcy Petersburga - przyp. PAP). Rywalizowaliśmy z nią cały rok, raz my wygrywaliśmy, raz oni” – powiedział członek zespołu z UW Jakub Pachocki.

Złote medale zdobyli również studenci z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (Rosja) oraz Shanghai Jiao Tong University (Chiny).

Cztery srebrne medale trafiły do: Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego; Sun-Yat-sen University (Chiny); Uniwersytetu Harvarda (USA) oraz Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu.

Medale brązowe wywalczyli informatycy z Uniwersytetu Waterloo (Kanada); Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja); Uniwersytetu Tokio (Japonia) oraz Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki.

W zawodach wzięło udział 112 trzyosobowych drużyn z 85 krajów świata. Uczestnicy mieli do rozwiązania 12 zadań programistycznych.

Musieli np. przenieść się do 2112 roku i zaproponować system łączności między asteroidami, wiedząc, że są one w ciągłym ruchu. W innym zadaniu informatycy opracowywali trasę autokaru, który zabiera turystów z poszczególnych hoteli poza miasto. Informatycy musieli opracować taki plan powrotu, by turysta, którego zabrano z hotelu jako pierwszego, nie wrócił do niego jako ostatni. Innym tegorocznym zadaniem było np. opracowanie algorytmu, który umożliwi rozdzielenie dużego pęku kluczy na kilka mniejszych części.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, skierowany do studentów. Zawody odbywają się po raz 36., a Warszawa to czwarte europejskie miasto, które jest ich gospodarzem.

Polska po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie w 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills (USA) i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawody organizuje Association for Computing Machinery - międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków, zarówno naukowców, jak i informatyków-praktyków.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/  bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024