Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.05.2012 aktualizacja 25.05.2012

Jedna trzecia leków na malarię bezwartościowa

Fot.Fotolia Fot.Fotolia

Jedna trzecia leków na malarię używanych na świecie to bezwartościowe imitacje – wynika z badania opisanego w magazynie „The Lancet Infectious Diseases”.

Badacze ocenili 1,5 tys. próbek siedmiu medykamentów na malarię z siedmiu krajów Południowo-Wschodniej Azji. Ich zdaniem mierna jakość środków i fałszywe tabletki powodują uodparnianie się zarodźców malarii na stosowane leki i niepowodzenie kuracji – podał serwis BBC News Health.

Analiza danych z 21 krajów Afryki Subsaharyjskiej obejmująca 2,5 tys. próbek leków przyniosła podobne wnioski. Jednak amerykańscy naukowcy z centrum badawczego National Institutes of Health, którzy przeprowadzili badanie, twierdzą, że problem może mieć znacznie szerszy zakres.

„Większość przypadków prawdopodobnie nie zostaje zgłoszonych lub trafia do niewłaściwych agencji, albo jest ukrywana przez firmy farmaceutyczne” – uważają badacze.

Nie przeprowadzono żadnych badań tego typu w Chinach czy Indiach – krajach, w których żyje jedna trzecia światowej populacji i które są potencjalnym źródłem zarówno autentycznych farmaceutyków, jak i wielu odpowiadających im podróbek.

Główny badacz Gaurvika Nayyar podkreślił, że 3,3 mld ludzi jest zagrożonych malarią, która uznawana jest za chorobę endemiczną w 106 krajach. „Między 655 tys. a 1,2 mln ludzi umiera każdego roku z powodu zakażenia zarodźcami malarii Plasmodium falciparum. Większości z tych zgonów można by uniknąć, jeśli dostępne leki byłyby efektywne, właściwie używane i dobre jakościowo” – powiedział.

W trakcie badania okazało się, że istnieje niedostateczne zaplecze do monitorowania jakości leków, a konsumenci i pracownicy służby zdrowia mają niewystarczającą wiedzę na temat dostępnych terapii.

Mimo wszystko śmiertelność z powodu malaria spadła w skali globalnej o 25 proc. od 2000 roku, a w Afryce o 33 proc. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że te wyniki mogą być niewystarczające dla kontrolowania malarii, dlatego zaleca dalsze inwestycje w badania i leczenie choroby. (PAP)

mrt/ agt/  bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024