Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.05.2012 aktualizacja 25.05.2012

2 nagrody na targach naukowych dla polskich uczniów-badaczy

Dwoje polskich młodych badaczy - Anna Kuśnierczak oraz Jakub Nagrodzki - otrzymało nagrody na największych na świecie targach uczniowskich projektów naukowych Intel ISEF.

Tegoroczna edycja Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) odbyła się w połowie maja w Pittsburgu w USA i zgromadziła ponad 1500 najzdolniejszych uczniów z 68 państw. Po raz pierwszy obecna była również reprezentacja Polski, która powróciła aż z dwiema nagrodami.

Jury Intel ISEF przyznało trzecią nagrodę w dziedzinie zoologii i 1 tys. dol. Annie Kuśnierczak, maturzystce z Poznania, natomiast czwartą nagrodę w dziedzinie biochemii, w wysokości 500 dolarów otrzymał warszawski licealista Jakub Nagrodzki.

Anna Kuśnierczak swoją pracę poświęciła pszczołom samotniczym i możliwościom odbudowania ich populacji. Jakub Nagrodzki zajął się z kolei syntezą cząsteczki (trimetyloguazynowym analogiem kapu), która w perspektywie może mieć ogromne znaczenie w terapii chorób genetycznych.

Polskie eliminacje do konkursu prac młodych naukowców odbyły się po raz pierwszy w marcu tego roku, podczas Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory, organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik.

Wspierane przez Intel Corporation targi działają już od ponad 50 lat. W puli nagród znajdują się 3 mln dolarów oraz nagrody przyznawane przez 70 organizacji pozarządowych oraz m.in. przez NASA i Google. W tym roku oprócz nagrodzonych szansę na zaistnienie na arenie światowej otrzymała jeszcze trzecia polska finalistka Nicola Leończyk ze Słupska, która badała wpływ turbin wiatrowych na organizmy żywe.

To nie koniec zmagań laureatów Festiwalu E(x)plory na światowych konkursach - już jesienią delegacja polska weźmie udział w europejskim konkursie EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) w Bratysławie.

Festiwal E(x)plory to największe w kraju spotkanie młodych naukowców o międzynarodowych aspiracjach, nauczycieli pracujących z utalentowaną młodzieżą, popularyzatorów nauki, a także przedstawicieli biznesu i instytucji otoczenia biznesu, które korzystają lub chcą wykorzystać potencjał drzemiący w młodych ludziach.

Celem Festiwalu jest inspirowanie do pracy naukowej, przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla rozwoju młodych talentów naukowych. Podczas festiwalowych dni odbywają się liczne warsztaty dla nauczycieli i uczniów, konferencje umożliwiające spotkanie naukowców z praktykami biznesu i konkursy naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024