Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.05.2012 aktualizacja 29.05.2012

Projektor ledowy w planetarium w Potarzycy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zdjęcia planet i obiektów mgławicowych, m.in. galaktyk można oglądać w jedynym w Europie wiejskim planetarium w Potarzycy (Wielkopolska). Placówka zakupiła w tych dniach projektor ledowy, który umożliwia prezentacje obrazów Wszechświata.

„Do tej pory nie mieliśmy takich możliwości. Szczególnie dzieci pytały podczas seansów, jak wygląda w rzeczywistości Wszechświat” – powiedział PAP jeden z prowadzących planetarium Piotr Owczarek z miejscowego Stowarzyszenia im. Andrzeja Owczarka.

Według Owczarka, największe wrażenie sprawiają prezentacje układu słonecznego, czyli animacja ruchu poszczególnych planet. W przyszłości, dzięki projektorowi, będzie można pokazać zjawiska astronomiczne, na przykład zaćmienie Słońca, Księżyca i gwiazd.

Potarzyca jest jedyną w Polsce - i prawdopodobnie jedyną w Europie - wsią, która posiada tak profesjonalny obiekt. Niebo w planetarium jest podzielone na 24 obszary, a projektor wyświetla 6000 gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.

W planetarium można obserwować niebo przez teleskop. Stanowisko obserwacyjne tworzy epoksydowa kopuła z umieszczonym wewnątrz ekranem projekcyjnym i miejscami dla 50 osób. Kopuła ma 5 m średnicy, składa się z ośmiu segmentów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Urządzenie umożliwia oglądanie Słońca przy wykorzystaniu całej średnicy obiektywu teleskopu. Dzięki temu można na Słońcu zobaczyć plamy (obszary ciemniejsze o niższej temperaturze) i pochodnie (obszary jaśniejsze o wyższej temperaturze). W pogodne dni pryzmat pozwala oglądać granulacje, czyli ziarnistą powierzchnię Słońca. W 2010 r. planetarium zostało wyposażone w unikatowy pryzmat Herschela, pozwalający na dzienne obserwowanie Słońca, bez ryzyka uszkodzenia wzroku.

Planetarium w Potarzycy, zbudowane 19 lat temu, odwiedziło już ponad 100 tys. osób. Według Owczarka, każdego tygodnia niebo obserwuje po około 150 uczniów. Oprócz typowych obserwacji Wszechświata, organizowane są tutaj otwarte dla wszystkich okolicznościowe „Weekendy z gwiazdami”.

Planetarium jest jednym z szesnastu w Polsce. Figuruje w rejestrze polskich placówek astronomicznych i w rejestrze Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Uczniowie z Potarzycy współpracują m.in. z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble’a w Garching pod Monachium.

Planetarium wykorzystują jako pomoc dydaktyczną nauczyciele i uczniowie z całej Wielkopolski oraz z ościennych województw, którym bliżej jest do Potarzycy niż do Torunia. Projekcje astronomiczne ogląda tutaj w ciągu roku około 9600 uczniów.

PAP - Nauka w Polsce

zak/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024