Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
05.06.2012 aktualizacja 05.06.2012

Astronom: dobry czas na podziwianie najwyższych chmur

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czerwiec i lipiec to miesiące, w których możemy zobaczyć obłoki srebrzyste - najwyższe chmury obserwowane z Ziemi - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak wyjaśnił, obłoki srebrzyste powstają z malutkich kryształków lodu wodnego o rozmiarach od 40 do 100 nanometrów, które unoszą się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 76 do 85 kilometrów (ta część atmosfery nazywa się mezosferą). To najwyżej położone chmury, które można podziwiać z powierzchni Ziemi.

„Zobaczenie ich wcale nie jest łatwe - muszą zostać spełnione pewne warunki geometryczne. Chmury są widoczne z szerokości geograficznych w przedziale 50-70 stopni szerokości północnej i południowej, w okolicach przesilenia letniego, czyli w okresie, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na niewielką głębokość - od 6 do 16 stopni” – zaznaczył naukowiec.

Dodał, że takie położenie Słońca gwarantuje już w miarę ciemne niebo, a jednocześnie nasza dzienna gwiazda - dla nas już schowana pod horyzontem - jest w stanie wciąż oświetlać położone znacznie wyżej kryształki obłoków srebrzystych.

W Polsce czerwiec i lipiec to najlepszy czas do wypatrywania obłoków srebrzystych. „Najczęściej widać je około północy nad północną częścią horyzontu. Jak sama nazwa wskazuje srebrzą się one na tle niebieskiego lub granatowego nieba, pokazując wyraźne smugi i struktury trochę podobne do znacznie niżej położonych cirrusów” – opisał dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024