Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
06.06.2012 aktualizacja 06.06.2012

FNP wybrała pierwszych mentorów i szuka kolejnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w pierwszej edycji programu Mentroring FNP wybrała 14 badaczy, którym umożliwi współpracę z mentorami m.in.: z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Nabór do kolejnej edycji trwa do 30 czerwca.

Celem programu jest umożliwienie jego uczestnikom (młodym naukowcom pracującym w Polsce) nawiązania kontaktów i współpracy mentoringowej z doświadczonymi uczonymi - z Polski lub z zagranicy - o uznanym dorobku naukowym. Program wspiera pracę w parach mentor-mentorowany, czyli tzw. one-to-one mentoring.

Mentorowanym może zostać osoba ze stopniem naukowym doktora, która jest laureatem bądź stypendystą FNP, a mentorem - wskazana przez mentorowanego osoba, uznana w międzynarodowym środowisku naukowym.

Podstawą relacji mentoringowej ma być opracowany przez obie strony plan współpracy obejmujący okres nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 2 lata. Naukowcom zakwalifikowanym do programu fundacja zapewnia dofinansowanie do 4 krótkich spotkań mentora i mentorowanego. Laureatom zwrócone będą więc koszty biletów na przejazd oraz - do pewnego limitu - koszty noclegu, wyżywienia i transportu lokalnego poniesione na miejscu.

Mentoring jest formą relacji mistrz-uczeń. Relacja ta jest realizowana poza zhierarchizowanymi strukturami istniejącymi w ramach instytucji naukowych. Zawiązanie i kontynuowanie takiej relacji odbywa się na zasadach całkowitej dobrowolności zarówno po stronie mentora jak i mentorowanego.

Mentoring FNP powstał w ramach projektu SKILLS. Kwalifikacja do programu odbywa się 4 razy w roku.

Szczegóły projektu na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024