Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
13.06.2012 aktualizacja 13.06.2012

ESO wybuduje największe oko świata na niebo

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Władze Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) przegłosowały projekt budowy Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT. Jego zwierciadło będzie miało średnicę 39,3 metra. Teleskop określany jest „największym okiem świata na niebo”. Ma rozpocząć działanie na początku przyszłej dekady.

Organ zarządzający Europejskim Obserwatorium Południowym – Rada ESO – składa się z przedstawicieli krajów członkowskich tej organizacji. W poniedziałek Rada spotkała się w siedzibie ESO w Garching w Niemczech, a głównym tematem spotkania był projekt Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Wszystkie kraje członkowskie ESO wyraziły bardzo silne poparcie dla E-ELT. W głosowaniu „za” rozpoczęciem prac nad E-ELT opowiedziały się Austria, Czechy, Niemcy, Holandia, Szwecja i Szwajcaria. Dodatkowo Belgia, Finlandia, Włochy i Wielka Brytania również głosowały „za”, ale z zastrzeżeniem „ad referendum” (w stosunkach międzynarodowych głosowanie „ad referendum”: oznacza, że przedstawiciel danego kraju nie miał wystarczających uprawnień do podjęcia takie decyzji i głosował tymczasowo „za”, ale musi jeszcze uzyskać potwierdzenie od swojego rządu).

Pozostałe cztery kraje członkowskie będą aktywnie działać, aby w najbliższym czasie również przystąpić do wartego 1,083 miliarda euro projektu E-ELT.

„E-ELT utrzyma ESO na wiodącej pozycji na dekady i doprowadzi do nadzwyczajnych plonów naukowych” - stwierdził prezydent Rady Xavier Barcons.

Według harmonogramu pierwsze duże kontrakty przemysłowe na elementy do E-ELT zostaną rozstrzygnięte w ciągu roku. Na razie firmy z krajów członkowskich otrzymały mniejsze początkowe kontrakty, które są najbardziej czasochłonne i musiały zostać szybko rozpoczęte. Dotyczy to jednego ze zwierciadeł teleskopu. Realizowane są już także zaawansowane prace projektowe dotyczące drogi dojazdowej na szczyt Cerro Paranal w Chile, gdzie będzie działać teleskop.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to główna europejska organizacja przeznaczona do badań astronomicznych, skupiająca kilkanaście krajów. Posiada wielkie obserwatoria astronomiczne na półkuli południowej w Chile.

Polska nie jest członkiem ESO. Z oficjalnego komunikatu można wyczytać, że z właściwym biegiem prac nad przyszłym teleskopem ESO czeka na zakończenie procesu ratyfikacyjnego przez Brazylię, która na koniec 2010 roku podpisała umowę o przystąpieniu. ESO zaprosiło też nasz kraj i Polska rozważa taką możliwość. (PAP)

Więcej informacji na temat E-ELT i ESO można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej organizacji, prowadzonej m.in. w języku polskim: http://www.eso.org/public/poland (PAP)

cza/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024