Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.06.2012 aktualizacja 20.06.2012

Raport: Otyłość powoduje takie same skutki jak wzrost liczby ludności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narastająca nadwaga i otyłość, szczególnie w krajach najbogatszych, powoduje takie same skutki jak wzrost liczby ludności - twierdzą specjaliści London School of Hygiene and Tropical Medicine na łamach „BMC Public Health”.

Brytyjscy badacze wyliczyli, że gdyby na całym świecie było tak samo dużo ludzi otyłych jak w USA, to miałoby to takie same konsekwencje dla naszej planety jak powiększenie populacji świata o 1 mld ludzi.

Łączna masa ciała wszystkich ludzi na świecie wynosi 287 mln ton, z czego 15 mln przypada na nadwagę, a 3,5 mln na otyłość. Aż jedna trzecia otyłości przypada na ludność Ameryki Północnej, która stanowi zaledwie 6 proc światowej populacji. Odwrotnie jest w Azji: mieszka tam 61 proc. ludzi, ale na ten kontynent przypada zaledwie 13 proc. wszystkich otyłych na świecie.

Uczeni wykorzystali dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2005 r. Wynika z nich, że średnia waga współczesnego człowieka zwiększyła się do 62 kg, ale nadal są duże różnice między poszczególnymi regionami. O ile masa ciała przeciętnego Amerykanina sięga już 80,7 kg, to Azjata waży wciąż zaledwie 57,7 kg.

Prof. Ian Roberts, jeden z autorów raportu, powiedział BBC, że osoby z nadwagą oraz te, które są otyłe, więcej jedzą. Dlatego gdy mówimy o możliwościach wyżywienia ludności świata nie można uwzględniać jedynie wzrostu jej liczebności. Równie istotne jest jak dużo ludzi jest otyłych i ma nadwagę. „Musimy zmienić w tej sprawie sposób myślenia” – podkreśla.

Uczony zastrzega się, że ludzie szczupli nie przebywają głównie w krajach biednych, takich jak Etiopia czy Erytrea. Jako przykład podaje Japonię. Wskaźnik masy ciała (BMI) przeciętnego Japończyka nie przekracza 22 punktów, podczas u przeciętnego Amerykanina dochodzi do 29 punktów, czyli bliski jest progu otyłości, za którą uznaje się BMI powyżej 30 punktów.

Wśród 10 państw, gdzie najwięcej jest ludzi otyłych, są też kraje arabskie, takie jak Kuwejt, Katar i Egipt. (PAP)

zbw/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024