Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
21.06.2012 aktualizacja 21.06.2012

Niedźwiedzie liczą?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzy północnoamerykańskie baribale pomyślnie przeszły serię testów związanych z liczeniem. Liczbę przedmiotów umieją oceniać nie gorzej, niż szympansy - informuje "Animal Behaviour".

"Ludzie przeważnie nie rozumieją, że niedźwiedzie mogą być aż tak inteligentne" - mówi cytowana przez serwis BBC, prowadząca badanie psycholog z Oakland University, Jennifer Vonk. Badała ona trzy baribale, żyjące w niewoli.

Aby niedźwiedzie zyskały pojęcie, czego się od nich wymaga, i co mają robić z ekranem dotykowym, przed badaniem niedźwiedzie przeszły szkolenie. Na ekranie wyświetlano im zestawy kropek w różnej liczbie, a baribale miały dotykać wybranego. Poprawna odpowiedź oznaczała nagrodę - przysmak. "Chcieliśmy sprawdzić, czy rozumieją, że mają wybrać +mniej+ albo +więcej+" - mówi badaczka.

Choć niedźwiedzie mają proporcjonalnie największy mózg spośród wszystkich zwierząt mięsożernych, nie wiemy zbyt wiele na temat ich możliwości poznawczych. Te były pierwszymi, dużymi zwierzętami drapieżnymi, które przeszły takie badanie. Jednego z niedźwiedzi nagradzono za wskazywanie ekranu z większą liczbą kropek. Inne dwa miały wskazywać tablicę z mniejszą ich liczbą.

Naukowcy chcieli sprawdzić nie tylko to, czy zwierzęta umieją odróżniają "dużo" od "mało" (już wcześniej wykazano, że potrafią to również inne gatunki). "Próbujemy sprawdzić ich zdolność do wzrokowego rozróżnienia ogólnej ilości od faktycznego określenia liczby przedmiotów" - tłumaczy Vonk.

W tym celu naukowcy zmieniali sposób ustawienia kropek i wielkość powierzchni, na której kropki były widoczne. W niektórych testach dodatkowo kropki się poruszały. Takie zabiegi zwiększały szansę określenia, że niedźwiedzie "faktycznie robią coś analogicznego do liczenia, a nie tylko oceniają ogólną ilość obiektów" - mówi Vonk.

Okazało się, że niedźwiedzie radziły sobie najlepiej wtedy, gdy nie manipulowano wielkością tła. Jednak nawet wtedy, gdy kropki umieszczano na tle o nieproporcjonalnie większej lub mniejszej niż zwykle powierzchni, i tak potrafiły ocenić liczbę kropek. "W niektórych testach radziły sobie z tą zmyłką" - mówi Vonk.

Żyjące na wolności baribale są z reguły samotnikami. Wyniki badania pozwalają sądzić, że zwierzęta prowadzące taki właśnie tryb życia mogą posiadać zdolność do wykonywania osądów opartych na liczbach. "Na razie raczej nie da się z pewnością powiedzieć, że niedźwiedzie liczą. Wygląda to jednak tak, jak gdyby oceniały liczbę przedmiotów, a nie tylko zajmowaną przez nie płaszczyznę" - zauważa Vonk.

Jednoczesne, podobne badania na szympansach pozwoliły naukowcom porównać zdolność baribali i naszych bliskich krewnych. Twierdzą, że zdolności poznawcze obu gatunków są porównywalne. (PAP)

zan/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024