Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.06.2012 aktualizacja 21.06.2012

5 polskich superkomputerów wśród 500 najlepszych na świecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

5 polskich superkomputerów znalazło się na liście 500 najszybszych na świecie w rankingu TOP500. Najlepszym w Polce okazał się Klaster Zeus Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie, który zajął 89. miejsce.

W czerwcowym rankingu zwyciężył superkomputer Sequoia (DOE/NNSA/LLNL), zlokalizowany w amerykańskim Lawrence Livermore National Laboratory. Jak wynika ze statystyk na stronie rankingu, Sequoia składa się z ponad 1,5 mln rdzeni, a jego teoretyczna moc obliczeniowa wynosi ponad 20 petaflopsów (1 petaflops to 10^15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Maszyna pomaga ocenić okres przydatności starzejącej się broni nuklearnej. Drugie miejsce w zestawieniu zajął komputer japońskiego instytutu AICS w Kobe, a trzecie - amerykański komputer Mira z laboratorium w Argonne.

Wśród 500 najlepszych supermaszyn 5 znajduje się w Polsce. Najlepszy cały czas jest Zeus Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie, który zajął 89. miejsce. Na 233. pozycji uplasował się superkomputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, na miejscu 398. znalazł się Cluster Platform Grupy Allegro, a w ostatniej setce w zestawieniu uplasowały się Superkomputer Galera Plus Gdańskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz należący do Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie Boreas.

Jakie parametry ma Zeus, najszybszy polski komputer? "Krakowski superkomputer posiada aktualnie 13 944 rdzenie obliczeniowe o łącznej teoretycznej mocy 271 Tflops (1 Tflops to 10^12 flopsów), 32 TB (terabajty) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 1,8 PB (petabajta)" - poinformowano na stronie Cyfronetu.

Według szacunków Cyfronetu, moc obliczeniowa, jaką dysponuje Zeus, odpowiada mocy ponad 14 tys. standardowych komputerów klasy PC. Szybka sieć pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa ma szybkość wystarczającą do przesłania zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa byłaby w stanie pomieścić zawartość ponad 350 tysięcy takich płyt.

"Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy obliczeniowej do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową" - zaznaczono na stronie ACK Cyfronet.

Najnowszy ranking TOP500, ogłoszonym podczas trwającej w Hamburgu ACM/IEEE Supercomputing Conference.

Najnowsza lista TOP 500 dostępna jest pod adresem: http://www.top500.org/list/2012/06/100

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024