24.05.2019
PL EN
27.06.2012 aktualizacja 27.06.2012

Wybitni badacze otrzymali Nagrody Siemensa i Politechniki Warszawskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uczeni, którzy są autorami mających zastosowanie w praktyce osiągnięć technicznych i badań naukowych, otrzymali we wtorek Nagrody Siemensa i Politechniki Warszawskiej (PW). Po raz szósty PW przyznała również Medal Młodego Uczonego.

"Nagrodę badawczą" w wysokości 40 tys. zł „za szczególne wyniki badań naukowych dające się zastosować w praktyce” otrzymał zespół naukowców w składzie: prof. Józef Kędzia, dr hab. Stefan Wolny, dr hab. Dariusz Zmarzły i dr inż. Maciej Zdanowski.

Uczonych uhonorowano za pracę „Metody oceny stanu technicznego izolacji stałej i ciekłej w transformatorach elektroenergetycznych”.

Laureatem "nagrody promocyjnej" „za wybitne prace doktorskie i/lub habilitacyjne” został dr inż. Szymon Kostrzewski. 30 tys. złotych otrzymał za pracę doktorską „A Robotic Systemfor Cervical Spine Surgery” (Zrobotyzowany system do operacji kręgów szyjnych).

Nagrodę SIEMENSA ustanowiono w wyniku porozumienia zawartego między Politechniką Warszawską a Siemensem w maju 1995 roku. Służy ona promocji wybitnych, dających się zastosować w praktyce osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.

We wtorek Politechnika Warszawska przyznała również Medal Młodego Uczonego. Jego laureatką została dr Katarzyna Grebieszkow z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Specjalnością młodej uczonej są technologie informacyjne i fizyka zderzeń ciężkich jonów przy wysokich energiach.

Medal jest przyznawany od 2007 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i innowacji technicznej oraz inne wybitne osiągnięcia twórcze.

Dotychczas otrzymali go: dr Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu, dr hab. inż. Katarzyna Chojnacka z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Katarzyna Pawlak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, dr Anna Mietlarek-Kropidłowska z Politechniki Gdańskiej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2019