Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.07.2012 aktualizacja 02.07.2012

W Krakowie rozpoczął się 6. Europejski Kongres Matematyki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

960 naukowców uczestniczy w 6. Europejskim Kongresie Matematyki, który rozpoczął się w poniedziałek w Krakowie. Podczas inauguracji dziesięciu matematyków, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat otrzymało prestiżowe nagrody Europejskiego Towarzystwa Matematycznego (EMS).

Nagrody są przyznawane od 1992 r., co cztery lata podczas kolejnych kongresów. „Świat matematyczny w ten sposób wskazuje przyszłych liderów i często się to sprawdza” - mówił dziennikarzom prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 6. Europejskiego Kongresu Matematyki prof. Stefan Jackowski.

Prezes Europejskiego Towarzystwa Matematycznego Marta Sanz - Sole pokreśliła, że Nagroda EMS jest niezwykle ważna w promocji talentów, jej laureaci są zatrudniani w bardzo prestiżowych instytucjach, a dziesięciu z grona dotychczas wyróżnionych zostało uhonorowanych niezwykle cenionym w świecie matematyki Medalem Fieldsa.

W gronie laureatów szóstej edycji Narody Europejskiego Towarzystwa Matematycznego znaleźli się: Simon Brendle (Stanford University, USA), Emmanuel Breuillard (Universite Paris - Sud, Francja), Alessio Figalli (University of Texas, USA), Adrian Ioana (University of California, USA), Mathieu Lewin (CNRS University of Cergy – Pontoise, Francja), Ciprian Manolescu (University of California, USA), Gregory Miermont (Universite Paris – Sud, Francja), Sophie Morel (Harvard University, USA, nie mogła przyjechać do Krakowa, by odebrać nagrodę), Tom Sanders (University of Oxford, Wielka Brytania), Corinna Ulcigrai (Univeristy of Bristol, Wielka Brytania).

W poniedziałek w Krakowie wręczono także Nagrodę Felixa Kleina za rozwiązania matematyczne mające zastosowanie praktyczne. Otrzymał ją Emmanuel Trelat (Universite Pierre et Marie Curie w Paryżu). Nagrodą Otto Neugebauera przyznawaną za wybitne prace dotyczące historii matematyki nagrodzono prof. Jana P. Hogendijka z Uniwersytetu w Utrechcie.

W 6. Europejskim Kongresie Matematyki (6ECM) uczestniczy 960 naukowców z Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. To okazja do zapoznania się aktualnymi badaniami i do nawiązania kontaktu z wybitnymi specjalistami.

W inauguracji kongresu uczestniczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Podczas uroczystości zaprezentowano monety wybite przez NBP, upamiętniające wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha.

Do piątku oprócz wykładów zaplanowano dyskusje panelowe dotyczące społecznej roli matematyki, jej zastosowań i popularyzacji oraz wszechobecności we współczesnym świecie.

W Krakowie wystąpią takie matematyczne sławy jak David Kazhdan i Saharon Shelah. Niepewny jest przyjazd Mikhaila Gromova, który ma wygłosić wykład zamykający kongres.

Ale kongres to nie tylko wykłady. W poniedziałek i wtorek angielscy popularyzatorzy matematyki, wspomagani przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Rynku Głównym i Plantach obok Collegium Novum będą promować naukę. Ich program „Math busking in Krakow” ma charakter akcji ulicznej. Popularyzatorzy chcą w sposób interesujący, m.in. za pomocą sztuki, przekonywać krakowian i turystów, że matematyka jest fascynująca. Kongresowi towarzyszą także wystawy m.in. manuskryptów matematycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i dzieł sztuki inspirowanych matematyką w Galerii Pryzmat.

6. Europejski Kongres Matematyki, który odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, to największa tego rodzaju impreza w Polsce od prawie 30 lat; w 1983 r. w Warszawie odbył się Międzynarodowy Kongres Matematyków.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024