30.05.2020
PL EN
12.07.2012 aktualizacja 12.07.2012

Zidentyfikowano białko, dzięki któremu neurony mogą się ze sobą komunikować

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Liverpoolu odkryli, że białko kodowane przez gen zidentyfikowany wcześniej u muszki owocowej jest odpowiedzialne za komunikację między komórkami nerwowymi w mózgu - czytamy w piśmie "Current Biology".

Gen został odkryty u muszek w latach 70. Jego zmutowanie powodowało u owadów problemy z chodzeniem i lataniem. Kilka lat później zidentyfikowano go także u ssaków, jednak do dziś naukowcy nie wiedzieli dokładnie za co jest on odpowiedzialny i dlaczego mutacje w jego obrębie powodują zaburzenia sprawności motorycznej.

Brytyjczycy ustalili, że kodowane przez ten gen białko o nazwie stonina 2 warunkuje sprawną komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi.

Naukowcy zablokowali aktywność stoniny 2 w komórkach zwierzęcych wyhodowanych w laboratorium, które odpowiadały komórkom z obszaru mózgu odpowiedzialnego za uczenie się i pamięć. Okazało się, że bez pomocy białka niemożliwy był transport pęcherzykowy i neurony nie były w stanie przekazywać sobie substancji chemicznych.

"Do komunikacji między neuronami niezbędne jest uwalnianie pęcherzyków synaptycznych z neuroprzekaźnikami. Pęcherzyki te muszą być odzyskiwane i ponownie napełniane substancjami chemicznymi, aby mogły dalej wykonywać swoją pracę. Ten program recyclingu jest bardzo ważny w procesie komunikacji między komórkami nerwowymi" - mówi autor badań dr Stephen Royle.

"Odzyskiwanie pęcherzyków możliwe jest dzięki aktywności stoniny 2. Obecnie nie ma dowodów świadczących o mutacji genu kodującego to białko w chorobach diagnozowanych u ludzi, jednak jakiekolwiek zaburzenie w jego funkcjonowaniu miałoby fatalne skutki. Te badania to kolejny krok na drodze do pełnego zrozumienia złożoności ludzkiego mózgu" - dodaje badacz.(PAP)

koc/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020