Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.07.2012 aktualizacja 16.07.2012

Rzeszów - Finanse, informatyka i logistyka najpopularniejszymi kierunkami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów, którzy wybierają studia na rzeszowskich uczelniach publicznych i niepublicznych cieszą się kierunki związane z finansami i rachunkowością, informatyczne, a także "logistyka" i "fizjoterapia".

Na Politechnice Rzeszowskiej, najbardziej oblegany jest kierunek "finanse i rachunkowość", gdzie na jedno miejsce czeka około 20 osób. Choć rekrutacja na tej uczelni jeszcze trwa, to na ten kierunek zapisało się już 1,2 tys. chętnych. Popularna jest też "logistyka". Kierunek ten wybrało także około 1,2 tys. absolwentów szkół średnich, co daje około 10 osób na jedno miejsce.

Sporym zainteresowaniem cieszy się "informatyka" - 5 chętnych na miejsce oraz "biotechnologia" – 400 osób na 75 miejsc. Nie maleje też zainteresowanie "budownictwem", na które zapisało się około 1 tys. chętnych, a limit wynosi 24 miejsca. Po 4-5 osób stara się o jedno miejsce na ciągle popularnych kierunkach: "lotnictwo i kosmonautyka", "mechanika i budowa maszyn". Papiery na nie złożyło po około 600 kandydatów.

Jak zapewnił PAP prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej prof. Leszek Woźniak, mimo że niektóre kierunki są bardzo popularne, to nie wykluczony jest we wrześniu dodatkowy nabór.

"Kandydaci zapisują się na wiele kierunków na raz i dopiero później ostatecznie wybierają. Wobec tego na wielu kierunkach pojawią się miejsca, z których skorzystają osoby obecnie znajdujące się +pod kreską+ limitu. Może się też zdarzyć, że zostanie ogłoszony dodatkowy nabór” – wyjaśnił prorektor.

Na uczelni tej nie ma możliwości studiowania przez internet; nie ma też wystarczającej liczby chętnych do kształcenia w języku obcym, choć – jak zapewnił prof. Woźniak – uczelnia jest przygotowana do kształcenia w jęz. angielskim i w chwili pojawienia się wystarczającej grupy zainteresowanych, taka ścieżka zostanie uruchomiona.

W jęz. obcym kształci natomiast Uniwersytet Rzeszowski, który kilka lat temu na wydziale wychowania fizycznego wprowadził program "Europejczyk".

Jak poinformował rzecznik uniwersytetu Ludwik Borowiec od roku akademickiego 2006/2007 kandydaci na studia na wychowaniu fizycznym mają możliwość wyboru studiów w języku polskim lub angielskim. Obecnie prowadzone są grupy anglojęzyczne na studiach licencjackich kierunków: "wychowanie fizyczne" oraz "turystyka i rekreacja". Kryterium zakwalifikowania kandydata do grupy "Europejczyk" jest dobra znajomość jęz. angielskiego, zweryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim tradycyjnie największą popularnością cieszy się "filologia angielska", na której o 1 miejsce ubiega się 8 osób, "pielęgniarstwo" - 6,5, "fizjoterapia" oraz "dietetyka" – po prawie 6 osób na miejsce.

W ofercie uczelni pojawił się nowy kierunek - "inżynieria bezpieczeństwa", którego absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. Na tym kierunku jest 45 miejsc, a chętnych 73 osoby. Rekrutacja na tej uczelni już się zakończyła; obecnie obradują komisje rekrutacyjne.

Najbogatszą ofertę studiów w języku angielskim ma niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Tam po angielsku można studiować kierunki: "Information Technology", "Computer Networks", "Software Engineering", "International Management", "Aviation Management", "Hospitality Management".

Według rzeczniczki uczelni Urszuli Pasiecznej największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: "informatyka", którą w tej uczelni studiuje się bezpłatnie, ponieważ jest dofinansowana w ramach kierunków zamawianych, a także "grafika komputerowa w mediach" oraz "finanse i rachunkowość". Popularny tam też jest nowy kierunek "fizjoterapia".

Nie maleje liczba chętnych do studiowania anglojęzycznego "Aviation Management", które uczelnia oferuje jako jedyna w Polsce i jedna z kilku w Europie.

Wśród nowości w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania jest też "logistyka" i "filologia angielska", na które również nie brakuje chętnych. Wolne miejsca są jeszcze na bezpłatnej "informatyce". I tura rekrutacji na tej uczelni potrwa do końca miesiąca.

PAP - Nauka w Polsce

api/ ula/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024