21.11.2019
PL EN
24.07.2012 aktualizacja 24.07.2012

Laser poprawia wygląd blizn po oparzeniach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naświetlanie laserem pulsacyjno-barwnikowym poprawia wygląd, utkanie i elastyczność blizn po oparzeniach - informuje pismo \'Dermatological Surgery".

Szanse przeżycia w przypadku poważnych oparzeń wyraźnie się w ostatnich latach poprawiły. Jednak skuteczność różnych metod postępowania z bliznami nie została dotychczas porównana w sposób obiektywny - lekarze opierali się raczej na własnym doświadczeniu i ocenie wyników uzyskiwanych w klinikach.

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Cincinnati, Shriners Hospitals for Children-Cincinnati oraz Cincinnati Children\'s Hospital Medical Center (USA). Porównywali skuteczność laseroterapii w połączeniu z terapią kompresyjną oraz samej terapii kompresyjnej (uciskowej). Porównywano takie parametry, jak stopień zaczerwienienia blizn, ich grubość i elastyczność.

W badaniach brały udział dzieci z nowo zagojonymi przeszczepami skóry. Do oceny blizn służyły m.in. wykonywane przez naukowców cyfrowe fotografie o dużej rozdzielczości, skanowanie powierzchni 3-D za pomocą lasera oraz standardowe metody porównywania właściwości biomechanicznych. Jak się okazało, laseroterapia poprawiała stan blizn pod każdym z ocenianych względów.(PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019