27.06.2019
PL EN
22.07.2012 aktualizacja 22.07.2012

Gdy na urlop jedziemy daleko, dłuży nam się czekanie na wyjazd

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im dalej zamierzamy wybrać się na urlop, tym bardziej dłuży nam się czekanie na dzień wyjazdu – informują naukowcy na łamach "Journal of Consumer Research".

Wyobraźmy sobie, że za miesiąc wyjedziemy z Polski na urlop. Okazuje się, że w zależności od miejsca, do którego wyjeżdżamy, czas będzie nam się bardziej lub mniej dłużył. Jeżeli na Słowację – wyda nam się krótszy, jeżeli na Sri Lankę – dłuższy.

"Często myślimy o czasie w różnych kontekstach, nie zdając sobie jednak sprawy, jak bardzo nasze poczucie czasu podatne jest na pozornie nieistotne czynniki, takie jak odległość przestrzenna" – piszą autorzy ze Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy przeprowadzili prosty eksperyment. Prosili, żeby ochotnicy wyobrazili sobie, że dzisiaj idą na pocztę, a za trzy miesiące do księgarni. Niektórym powiedziano, że odległość między pocztą a księgarnią jest duża, innym zaś, że obydwa budynki leżą blisko siebie.

W pierwszym przypadku badanym wydawało się, że czas oczekiwania był długi.

Podobnie było w przypadku pracowników, którzy oczekiwali przejścia na emeryturę. Jeżeli wiązało się to z przeprowadzką w odległe miejsce, wydawało im się, że dzieli ich jeszcze dużo czasu od tego momentu.

Naukowcy podkreślają, że musimy być świadomi takich zależności w sytuacjach, kiedy podejmujemy na przykład decyzje konsumenckie. "Odległość przestrzenna wpływa na nasze postrzeganie przyszłości" – podsumowują.(PAP)

krx/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019