Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.07.2012 aktualizacja 24.07.2012

Starsze, lepiej wykształcone ciężarne częściej sięgają po alkohol

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Starsze i lepiej wykształcone Amerykanki znacznie częściej sięgają po alkohol w ciąży niż ciężarne młodsze i gorzej wyedukowane - wynika z najnowszych badań amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Jak przypominają eksperci CDC, picie alkoholu w ciąży może być przyczyną alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS) i upośledzenia dziecka na całe życie.

„Spożywanie jakichkolwiek dawek alkoholu może być groźne dla twojego dziecka. Nie powinno się pić, gdy jest się w ciąży, rozważa się zajście w ciążę, a nawet gdy istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo zajścia w ciążę” – skomentował dla agencji Reuters współautor raportu epidemiolog Clark Denny.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w wywiadach telefonicznych przeprowadzonych wśród ok. 345 tys. kobiet w wieku 18-44 lata.

Około 14 proc. ciężarnych pań między 35. a 44. rokiem życia przyznało, że w ciągu ostatnich 30 dni wypiły co najmniej jeden napój z alkoholem (tj. napój, który zawiera ok. 10 g czystego etanolu, jak np. kieliszek - 100 ml - wina). Odsetek ten w grupie wszystkich ciężarnych wyniósł 7,6 proc., a w grupie młodszej wiekowo, tj. 18-24 lata – 4,5 proc.

Częściej alkohol w ciąży piły również kobiety, które miały więcej niż średnie wykształcenie. 10 proc. z nich przyznało się do wypicia co najmniej jednego napoju z alkoholem w ciągu ostatnich 30 dni. Natomiast w grupie z wykształceniem średnim lub niższym odsetek ten wyniósł 5 proc.

„Możliwe, że panie starsze i lepiej wykształcone bardziej stać na alkohol, albo że picie jest bardziej akceptowane w tej grupie społecznej. Nie znamy dokładnych przyczyn. Oczywiście, potrzeba więcej badań, by to ocenić” - powiedziała współautorka pracy Claire Marchetta z rozmowie z agencją Reuters.

Około 1,4 proc. wszystkich ciężarnych przyznało się do tzw. picia na akord (z j. ang. binge drinking) co najmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni. Oznacza to, że przy jednej okazji kobieta wypija co najmniej cztery napoje z alkoholem. Odsetek ten było podobny w różnych grupach wiekowych i o różnym poziomie wykształcenia.

Co jakiś czas pojawiają się naukowe doniesienia, które sugerują, że niewielkie lub umiarkowane ilości alkoholu są dopuszczalne w ciąży (ostatnia praca na ten temat ukazała się w czerwcu 2012 r. na łamach pisma "BJOG"). Jednak, wielu ekspertów w ogóle odradza ciężarnym sięganie po kieliszek, argumentując, że nieznana jest bezpieczna dawka alkoholu dla płodu. Z badań prof. Andrzeja Urbanika z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzonych przy użyciu nowoczesnych technik obrazowania mózgu wynika na przykład, że zmiany typowe dla FAS mogą się pojawić w mózgu dzieci nawet tych kobiet, które w ciąży piły okazjonalnie.

FAS jest określany jako zespół chorobowy będący skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. W wyniku uszkodzeń mózgu dochodzi do zaburzeń w rozwoju fizycznym i umysłowym, które mogą się objawiać np. opóźnieniem umysłowym, problemami z uczeniem się, nadpobudliwością i trudnością w kontrolowaniu impulsów, ale też wadami serca, małogłowiem, a nawet mogą prowadzić do zgonu. (PAP)

jjj/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024