22.05.2019
PL EN
28.07.2012 aktualizacja 28.07.2012

Owce ukrywają się w stadzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gdy zagraża im drapieżnik, owce nie rozpraszają się, tylko próbują ukryć wśród innych członków stada - informuje pismo "Current Biology".

Teoria, jakoby przemieszczające się gromadnie zwierzęta starały się ukryć przed zagrożeniem wewnątrz stada pojawiła się już 40 lat temu. Jednak dopiero postępy w technologii GPS pozwoliły dowieść, że jest prawdziwa.

Badania przeprowadził dr Andrew King z The Royal Veterinary College w Londynie wraz z kolegami z University College oraz Cambridge University.

Naukowcy wyszkolili psa pasterskiego australijskiej rasy kelpie do przepędzania stada owiec przez bramkę, po czym śledzili zachowanie poszczególnych osobników oraz ich reakcje na pozorne zagrożenie i wzajemne interakcje z pomocą założonych zwierzętom odbiorników GPS. Pozwoliło to po raz pierwszy zarejestrować zachowanie każdej z przerażonych owiec, co dotychczas było niewykonalne.

Jak się okazało, gdy symulujący groźnego drapieżnika pies dotarł na 70 metrów od stada, owce zaczęły się tłoczyć w kierunku środka grupy, aby zmniejszyć ryzyko schwytania. (PAP)

pmw/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019