Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
27.07.2012 aktualizacja 27.07.2012

Mamy złoto na Olimpiadzie... Fizycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Michał Pacholski otrzymał jeden ze złotych medali na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Tallinie. Polacy wywalczyli jeszcze 1 medal srebrny i dwa brązowe. Zwycięzcą konkursu okazał się Węgier Attila Szabo.

Jak poinformowały Instytut Fizyki PAN i Polski Komitet Olimpiady Fizycznej w przesłanym PAP komunikacie, 43. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywała się tego roku w Estonii, w Tallinie i Tartu. Zorganizowana była przez tamtejsze uniwersytety. Wzięło w niej udział 81 krajów, ekipa z każdego kraju liczyła najwyżej 5 uczestników.

Podczas olimpiady zawodnicy musieli rozwiązać trzy zadania rachunkowe i dwa zadania doświadczalne przygotowane przez organizatorów. Uczestnicy rozwiązywali zadania w swoich językach narodowych, a rozwiązania były oceniane przez organizatorów oraz opiekunów z poszczególnych krajów.

Zwycięzcą Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej został Attila Szabo z Węgier. Jak skomentowano w przesłanym PAP komunikacie, przełamał on wieloletnią dominację chińskich zawodników, choć uczestnicy z Chin i tym razem wypadli bardzo dobrze.

W Tallinie złote medale przyznano kilkudziesięciu zawodnikom, w tym Michałowi Pacholskiemu, który wcześniej był w laureatem polskiej edycji Olimpiady Fizycznej.

Poza tym na światowych finałach jeden ze srebrnych medali trafił do Filipa Ficka, a brązowe otrzymali Jan Rydzewski oraz Kacper Oreszczuk. Wyróżniono Bartłomieja Zawalskiego.

"Należy uznać, że są to wyniki bardzo dobre, tym bardziej, że zadania olimpijskie były bardzo trudne. Uczestnictwo i medale w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej nie dają żadnych bezpośrednich korzyści. Tym niemniej polskie władze oświatowe jak również wiele uniwersytetów bardzo wysoko ceni dobre wyniki na Olimpiadzie" - zaznaczyli przedstawiciele IF PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024