29.02.2020
PL EN
27.07.2012 aktualizacja 27.07.2012

Gocki weekend w Masłomęczu i Kryłowie

Fot. PAP Fot. PAP

W Masłomęczu (Lubelskie), gdzie odkryto osady i cmentarzyska Gotów z II-IV w., odbędzie się w sobotę Biesiada Archeologiczna. Zrekonstruowane obozy ludu Gotów oraz Rzymian będzie można zobaczyć także w niedzielę w pobliskim Kryłowie.

Biesiadę Archeologiczną organizują m.in. Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Stowarzyszenie Wioska Gotów w Masłomęczu obok Hrubieszowa, które zajmuje się popularyzacją odkryć archeologicznych i kultury Gotów z Kotliny Hrubieszowskiej.

W Masłomęczu będzie można zwiedzić obozy historyczne: gocki i rzymski oraz targ niewolników, zobaczyć inscenizację bitwy między barbarzyńcami i legionami rzymskimi, pokazy musztry legionistów i walk gladiatorów. W ubiegłym roku pokazy obejrzało około 6 tys. osób.

„Inscenizacje będą miały duży rozmach, weźmie w nich udział ponad dwustu rekonstruktorów, część przyjedzie z zagranicy. Barbarzyński świat będą reprezentować Goci, ale też Sarmaci, Dakowie i Wandalowie” – powiedział PAP Bartłomiej Bartecki, prezes Stowarzyszenia Wioska Gotów. W obozach Gotów i Rzymian odbywać się będą pokazy rzemiosła – garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, wypalania ceramiki, gotowania jadła, którego, podkreślił Bartecki, będzie można próbować.

Centrum wydarzeń stanowić będzie Gocka Chata, zrekonstruowana w Masłomęczu w oparciu o odkryte na pobliskim stanowisku archeologicznym relikty chaty zbudowanej przez Gotów. Miała ona niespotykane w Kotlinie Hrubieszowskiej rozmiary – 11 na 21 metrów - konstrukcję opartą na słupach, miejsce na piec gliniany, pomieszczenie mieszkalne z drewnianymi podłogami i drugie, prawdopodobnie zagrodę dla zwierząt. „Nasza chata jest o połowę mniejsza. W środku zobaczyć można warsztat tkacki, kuchnię, naczynia, uzbrojenie gockie. Są tu kopie zabytków archeologicznych odkrytych w Masłomęczu, np. obciążników tkackich” - wyliczył Bartecki.

Gocką chatę, jak zaznaczył Bartecki, można zwiedzać przez cały rok. „Organizujemy w niej często żywe lekcje historii. Chata otwierana jest także dla turystów” - dodał. Opiekujący się nią członkowie stowarzyszenia na prezentacje zakładają stroje wzorowane na historycznych, tworząc wielopokoleniową gocką rodzinę, także z małymi dziećmi.

Jak zapowiedział Bartecki, w przyszłym roku stowarzyszenie planuje zbudować większy fragment gockiej osady – chatę zrekonstruowaną w skali 1 do 1 oraz zagrody tematyczne: garncarską, tkacką i wojownika–kupca. „Chcemy w niej pokazać elementy wyposażenia bojowego, ale też przedmioty, których Goci sami nie potrafili wyrabiać – brązowe naczynia, szklane puchary i paciorki – a które przywozili im kupcy rzymscy” - powiedział Bartecki.

Z Masłomęcza do Kryłowa w sąsiedniej gminie Mircze prowadzi ok. 20-kilometrowa trasa turystyczna Gocki Szlak, wytyczona przez miejsca odkryć archeologicznych i ciekawe miejsca krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne. W sobotę wieczorem wymaszerują nią z Masłomęcza grupy rekonstrukcyjne. W niedzielę rozbiją obozowiska w Kryłowie, na wyspie na Bugu, gdzie odbywać się będzie Festiwal Kultury Antycznej Gotania. Na jego program złożą się pokazy historyczne i koncerty.

Badania na stanowiskach archeologicznych w Kotlinie Hrubieszowskiej prowadził w latach 1977-2002 zespół z Instytutu Archeologii UMCS pod kierownictwem prof. Andrzeja Kokowskiego. Do najciekawszych odkryć należy cmentarzysko gockie w Masłomęczu z ponad 530 grobami ciałopalnymi, cząstkowymi i zwierzęcymi. Zmarłych chowano w ziemi bądź w komorach grobowych, trumnach kłodowych i łodziach rytualnych. Były wielokrotnie otwierane, prawdopodobnie w celach rytualnych.

Goci przywędrowali na teren dzisiejszej Polski ze Skandynawii w I w. Na przełomie IV/V w. zaczęli zasiedlać tereny cesarstwa rzymskiego.

PAP - Nauka w Polsce

zam/ kop/ ls/bsz

Copyright © Fundacja PAP 2020