Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
08.08.2012 aktualizacja 08.08.2012

Ryby raf koralowych chorują na czerniaka

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Nawet 15 procent ryb z gatunku Plectropomus leopardus ma raka skóry wywołanego przez promieniowanie ultrafioletowe przechodzące przez dziurę ozonową nad rafą koralową.

Naukowcy z Australijskiego Instytutu Nauki Morskiej, badając w pobliżu Rafy Koralowej życie rekinów, zauważyli na jasnym, pomarańczowym ciele pstrągów koralowych (Plectropomus leopardus) dziwne, ciemne plamy. Zwrócili się więc o pomoc do innego zespołu badawczego z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii, który zajmował się chorobami koralowców. Kiedy ci pobrali tkanki i zbadali je pod mikroskopem, odkryli, że są to komórki nowotworowe, które wyglądają tak samo jak komórki czerniaka z testów laboratoryjnych na rybach i są bardzo podobnie do jego ludzkiego odpowiednika.

"Nie ma wątpliwości, że wystąpienie czerniaka u ryb jest związane z dużą dziurą ozonową, która przepuszcza promienie ultrafioletowe powodujące mutacje DNA, które sprzyjają wystąpieniu nowotworów" - powiedział Michael Sweet, badacz chorób koralowców. Australia leży pod największą dziurą ozonową na Ziemi.

Magazyn naukowy Science, cytując naukowca, zaznacza, że nie jest jasne, jak choroba ryb będzie wpływała na ludzi, którzy je jedzą. Istnienie dziury ozonowej i krzyżowanie się ze sobą chorych osobników może zwiększyć liczbę zmutowanych, nieodpornych na promieniowanie UV ryb.

Badania nad dziurą ozonową przeprowadzone przez Instytut Praw Człowieka i Środowiska Uniwersytetu w Sydney wykazały, że w Australii rak skóry związany z promieniowaniem UV osiągnął poziom epidemii. Dwóch na trzech Australijczyków zachoruje na jakąś formę nowotworu skóry, zaś co sześćdziesiąty nowotwór rozwinie się w śmiertelnego czerniaka.

Koszty tych zachorowań dla społeczeństwa szacuje się obecnie na 200-400 milionów dolarów, jednak wraz z czasem i ubożeniem warstwy ozonowej będą one rosnąć. Wzrosną także koszty rolnictwa związane z rakiem skóry zwierząt hodowlanych. (PAP)

kkt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024