24.01.2020
PL EN
07.08.2012 aktualizacja 07.08.2012

Pierwsze polskie wykopaliska na Bornholmie

Kościany grzebień. Foto: Janusz Janowski Kościany grzebień. Foto: Janusz Janowski

W okolicach Roenne na Bornholmie (Dania) archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i Bornholm Museum prowadzą szeroko zakrojono prace wykopaliskowe.

„Są to największe wykopaliska, jakie do tej pory miały miejsce na wyspie. Wśród znalezisk są pozostałości domów datowane od okresu neolitu po czasy wikingów we wczesnym średniowieczu” – poinformował PAP Janusz Janowski kierujący pracami badacz z Pracowni Skanerów 3D w Instytutu Archeologii UW.

W badaniach, które rozpoczęły się w lipcu i potrwają do końca sierpnia, uczestniczą zarówno polscy archeolodzy, jak i studenci z Instytut Archeologii UW oraz z Trondheim w Norwegii (Norwegian Univeristy of Science and Technology). Ponadto na stanowisku pracują wolontariusze z Danii oraz pracownicy lokalnego muzeum (Bornholms Museum). Obszar badany archeologiczne zajmuje powierzchnię 5 500 m kw.

Archeolodzy znaleźli do tej pory głównie pozostałości domów z okresu wikińskiego oraz początku epoki wczesnego średniowiecza. „Znajdujemy sporo ceramiki tzw. Baltic Ware, która pozwala określić wiek stanowiska na ten okres. W jamach zasobowych odnajdujemy wiele ciekawych znalezisk, wśród których są narzędzia kościane i przedmioty wykonane z metalu - należy wymienić srebrną monetę z czasów angielskiego króla Ethelreda II Bezradnego (968-1016)” – mówi Marta Bura, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najnowszym znaleziskiem jest trójdzielny grzebień wykonany z kości, który zostanie poddany w Kopenhadze szczegółowej konserwacji. Znaleziono go w warstwach datowanych na czasy wikińskie.

Poniżej archeolodzy natknęli się na ślady zarówno osady z epoki brązu i z czasów neolitu. Wyróżnili co najmniej 6 domostw, które okalały ogrodzenia.

Prace archeologiczne są prowadzone na zlecenie Regionskommune Bornholm.

Nie jest to pierwszy projekt polskich archeologów na Bornholmie. W czerwcu tego roku specjaliści z Pracowni Skanerów 3D z Instytutu Archeologii UW zadokumentowali pradziejowe ryty naskalne na stanowisku Medsebakke.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020