Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
07.08.2012 aktualizacja 07.08.2012

Plenerowa wystawa „Memento Kostrzyn”

Instalacja artystów na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą, fot. B. Suski Instalacja artystów na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą, fot. B. Suski

Do 9 września w Kostrzynie nad Odrą można oglądać plenerową wystawę „Memento Kostrzyn”. „Uroczyście otwarta w dniu 28 lipca ekspozycja jest nowym krokiem w kierunku uczynienia z kostrzyńskiej starówki międzynarodowej galerii na otwartym powietrzu” – czytamy w komunikacie Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od Bramy Berlińskiej, gdzie można uzyskać informacje o lokalizacji prezentowanych w terenie dzieł sztuki. Podobne wiadomości i dodatkowe opisy zawarte są na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

„Wystawę warto zobaczyć choćby podczas weekendowych spacerów do Starego Miasta, tym bardziej, że fragment jednego z elementów wystawy… można zabrać ze sobą do domu! Ale o tym który, można dowiedzieć się tylko na miejscu...” – zachęcają muzealnicy.

Różnorodne instalacje nawiązują przede wszystkim do postaci króla Prus – Fryderyka II (w tym roku przypada jego 300 rocznica urodzin), kojarzonego w Polsce głównie z I zaborem. Artyści odsłaniają mniej znane fakty z życia władcy i humorystyczne anegdoty na jego temat. Władca jest dla artystów inspirujący również z tego względu, że słynął z zamiłowania do sztuki. Państwo pod jego rządami stało się pierwszą oświeceniową monarchią Europy, a wprowadzone nowatorskie reformy – przykładowo w postaci jednakowego prawa cywilnego dla wszystkich obywateli, zaskarbiły sporo sympatii.

Projekt jest realizowany w ramach programu Kulturland Brandenburg 2012 „Bądźcie rozsądni! Fryderyk II Wielki". Wystawa powstała w efekcie współpracy Kulturland Brandenburg e.V, Kunstlerhaus Bethanien GmbH Berlin i Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Wsparcie finansowe projektu udzieliły: Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury, Ministerstwo Infrastuktury i rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgii, Brandenburskie Kasy Oszczędnościowe, Bank Inwestycyjny Kraju Związkowego Brandenburgii.

Kuratorem ekspozycji jest Christoph Tannert. Instalacje stworzyło wielu artystów: Roland Boden, Hubert Czerepok, Roland Fuhrmann, Szymon Kobylarz, Via Lewandowsky, Urlich Polster, Jorg Schlinke, Nasan Tur, URBAN ART (Anne Peschken/Marek Pisarsky), Simone Zaugg.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024