06.07.2020
PL EN
20.08.2012 aktualizacja 20.08.2012

Kurkumina ma działanie przeciwwirusowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kurkumina, składnik popularnej orientalnej przyprawy - kurkumy, może znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji wirusowych - informuje "Journal of Biological Chemistry".

Pochodząca z Indii prof. Aarthi Narayanan z George Mason University w dzieciństwie często była leczona kurkumą z drobnych infekcji.

Jej obecne badania wykazały, że zawarta w tej przyprawie kurkumina może również hamować namnażanie się w komórkach niebezpiecznych wirusów powodujących gorączkę Riff Valley. Na tę przenoszona przez komary, ostro przebiegającą chorobę chorują zarówno ludzie, jak i bydło, owce czy kozy.

Dalsze prace Narayanan będą dotyczyły aktywności 10 różnych wersji, w jakich występuje kurkumina, aby móc wybrać najbardziej skuteczną.

Badaczka ma nadzieje, że kurkumina okaże się pomocna także w walce z innymi wirusami - w tym alfawirusami, powodującymi wenezuelskie końskie zapalenie opon mózgowych. Hamując namnażanie wirusa można zarówno poprawić samopoczucie pacjenta, jak i ułatwić działanie właściwych środków przeciwwirusowych. (PAP)

pmw/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020