09.07.2020
PL EN
09.09.2012 aktualizacja 09.09.2012

Złotą monetę rzymskiego cesarza z I wieku wydobyto u wybrzeży Cypru

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Złotą rzymską monetę z wizerunkiem cesarza Kaliguli odkryto na dnie morskim u wybrzeży Cypru – informuje serwis internetowy Greek Reporter.

Jak podały cypryjskie władze, odkrycia dokonano na południowym wybrzeżu Cypru, na odcinku linii brzegowej między miastami Laknaka a Limassol.

Na złotej monecie przedstawiona jest postać cesarza Kaliguli, trzeciego władcy Rzymu z dynastii julijsko-klaudyjskiej (27 r. p.n.e. – 68 r. n.e.), panującego w latach 37-41 n.e. i znanego ze swoich brutalnych i okrutnych rządów.

W scenie uwiecznionej na monecie cesarz składa w ofierze zwierzę przed świątynią Augusta.

Archeolodzy odkryli wcześniej wiele rzymskich monet z tego okresu, ale najnowsze znalezisko jest według ekspertów wyjątkowo rzadkie i cenne, gdyż nie jest wykonane z brązu, lecz ze złota.

Według przedstawicieli Cypryjskiego Muzeum Archeologicznego w Nikozji, wydobyta z morza moneta może pomóc naukowcom w lepszym poznaniu starożytnych szlaków handlowych w okolicy Cypru.

Ponadto w rejonie odkrycia monety może znajdować się więcej starożytnych artefaktów, które mogą zostać odnalezione w trakcie dalszych poszukiwań. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020